DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

Vy tam hovoríte (novela zákona o verejnom obstarávaní, o schránkových firmách, pozn.), že ktorej priamym vlastníkom sú právnické osoby.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Pravda

Na základe novely zákona o verejnom obstarávaní,ktorý prináša sprísnenie podmienok by sa od budúceho roka malo zamedziť účasti schránkových firiem vo verejnom obstarávaní. Premiér uviedol, že podľa tohto zákona: „Nejaká schránková firma v krajine, kde sa nevieme dostať k informáciám, kto je skutočný vlastník, ak by sa takáto firma prihlásila do verejného obstarávania, bude zo zákona z neho priamo vylúčená“.


V predmete samotného návrhu zákona sa uvádza, že na verejnom obstarávaní sa nemôže zúčastniť právnická osoba, ktorá má sídlo v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať, ktoré fyzické osoby ju vlastnia. Zároveň tiež uvádza, že sa jej nebudú môcť účastniť slovenské ani zahraničné firmy ak ich akcionári alebo spoločníci budú firmy z daňových rajov.

Uchádzači, ktorí budú nepravdivo informovať o svojej majetkovej štruktúre, budu mocť byť pokutovaný Úradom pre verejné obstarávanie vo výške od 1000 do 10.000 eur
 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error