DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...pán Matovič žiadal zmenu aj s pánom Lipšicom, ale boli obidvaja súčasťou vlády, dokonca pán Lipšic bol aj ministrom a žiadny taký návrh neurobili (na zamedzenie politických nominácii, pozn.)

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Zavádzajúce

Hoci je pravdou, že ani Lipšic (vládny návrh), ani Matovič (poslanecký návrh) nenavrhli žiadnu úpravu alebo obmedzenie politických nominácii v legislatívnej podobe. Kaliňák sa však dopúšťa zavádzania keď nekorektne uvádza, že počas vlády Ivety Radičovej boli Lipšic a Matovič súčasťou vlády. Len Lipšic bol členom vlády, Matovič bol len rádovým poslancom. 

Robert Kaliňák hovorí o vláde Ivety Radičovej z rokov 2010 - 2012. V tom čase bol len Daniel Lipšic členom a teda súčasťou vlády. Igor Matovič bol len rádovým poslancom a nie členom vlády. 
Ani jeden z nich však počas obdobia vlády I. Radičovej v rokoch 2010 - 2012 podľa informácii Demagog.SK žiadny zákon zaoberajúci sa obmedzením politických nominácií nenavrhli. Demagog.SK vychádzal zo stránky NR SR. Matovič bojoval proti politickým nomináciam tým, že chcel zverejniť zoznam nominácii. Prvý zoznam zverejnil na svojom facebookovskom profile v septembri 2011. Návrh na obmedzenie nominácii však Matovič nepredložil. Podobne Demagog.SK nezistil, že by bol počas vlády I. Radičovej vládny návrh zákona obmedzujúci politické nominácie. 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error