DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...privatizácia SPP skončila schránkovej firme. SPP vlastnili majitelia cez schránkovú firmu v holandskom holdingovom systéme.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Pravda

Je pravdou, že Slovak Gas Holding B.V. a teda spoločnosť vlastniaca v minulosti 49 % akcií SPP fungovala v rámci holandského holdingového systému a na základe dostupných informácií o tejto firme je možné ju označiť za schránkovú. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Podľa dokumentu Právna analýza privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (.pdf, s. 4) bola zmluva o kúpe a predaji akcií uzatvorená 18. marca 2002 medzi Fondom národného majetku SR ako predávajúcim a spoločnosťami G.DF. International a Rurhgas Aktiengesellschaft ako kupujúcimi, Gaz de France ako ručiteľom, spoločnosťou OAO Gazprom a Ministerstvom hospodárstva SR.

Server TREND.sk o firme Slovak Gas Holding B.V. zistil nasledovné: "...pôvodní zahraniční akcionári SPP – nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France (GDF) – založili v Holandsku spoločnosť SGH B.V. Ide o formu, ktorá je podobná slovenskej spoločnosti s ručením obmedzeným. Hoci cez firmu neskôr pretiekli desiatky miliónov eur, SGH mala základné imanie len 18-tisíc eur. Obaja partneri do nej vložili po deväťtisíc. V SGH boli štyria riaditelia, okrem nich nemala spoločnosť žiadnych zamestnancov. Sídlila v meste Zoetermeer v južnom Holandsku v administratívnej budove spoločnosti patriacej do skupiny Gas de France. Nedisponovala žiadnym hmotným majetkom."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error