DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

...pán minister pred rokom a pol, keď robil tú veľkú novelu verejného obstarávania, hovoril o bezprecedentnom zverejňovaní informácií, ktoré zabránia účasti schránkových firiem na verejnom obstarávaní, no nezabránil. A my sme na to už vtedy upozorňovali, že to vôbec nebude fungovať to, čo vtedy presadil.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Nepravda

Je pravdou, že poslanec Beblavý patril k najaktívnejším kritikom novely. Kaliňák síce hovoril o zásadnom stransparentnení obstarávania, no na základe dostupných informácii nie je pravdou, že by toto stransparentnenie spojil so zabránením účasti schránkových firiem. Inými slovami nepovadal spojenie "zásadné zverejňovanie informácií, ktoré zabránia účasti schránkových firiem". Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Demagog.SK prešiel vystúpenia Kaliňáka v rozprave o novele zákona o verejnom obstarávaní (30.1. 2013 16:54 (úvod 1. čítanie); 31.1. 2013 9:40; 31.1. 2013 10:5912.2 2013 15:4412.2 2013 16:23; 13.2 2013 9:01 (úvod 2. čítania))

Kaliňák predstavoval novelu zákona o verejnom obstarávaní ešte v júni 2012, keď pri predstavení zámeru povedal, že pôjde o zásadné stransparentnenie obstarávania, no nepoužil spojenie so schránkovými firmami. 

"Tento zákon by mal znamenať zásadné zrýchlenie obstarávania, ale predovšetkým by mal znamenať zásadné stransparentnenie, a nerád to slovíčko používam už veľmi často, lebo už niekedy je až by som povedal nadávkou."

Podobne aj SME 9. januára 2013 uvádza: 
"Rezort tvrdí, že prepracovaná novela má zároveň prispieť k väčšej otvorenosti procesov verejného obstarávania a ochrane kvalitných a poctivých dodávateľov."
"Podľa poslanca SDKÚ Miroslava Beblavého sú v zákone aj ďalšie zásadné problémy ako napríklad "ľahko manipulovateľné elektronické trhovisko"

Ako vlastnými slovami Robert Kaliňák taktiež potrdil, "Najväčší benefit tejto novely z pohľadu transparentnosti je široké rozšírenie zverejňovania".

V reportáži RTVS 18. februára 2013 (prepis NewtonMedia) odznelo, že novela má byť bojom proti schránkových firmám, no túto interpretáciu uvádzal redaktor relácie. Minister hovoril o výraznom zverejňovaní informácií o akcionároch. 

"Matej BARÁNEK, redaktor
--------------------
Minister vnútra Robert Kaliňák chce éru schránkových firiem ukončiť. Pomyselnou metlou, ktorá ich má z tendrov vymiesť, má byť nový zákon o verejnom obstarávaní.

Robert KALIŇÁK, minister vnútra
--------------------
V rámci obrovského zverejňovania hovoríme o identifikácii akcionárov, hovoríme o identifikácii subdodávateľov."

Podľa Kaliňáka mala novela zmierniť možnosti korupcie, manipulácie či zvýhodňovania dodávateľov v súťažiach. 

Miroslav Beblavý spomína novelu zákona o verejnom obstarávaní z roku 2013.

*výrok doplnený o prepis z RTVS 5. decembra 2014

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error