DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Začali sme stíhať vlastného rektora policajnej akadémie, vicežupana v Nitrianskom kraji. Prišla obžaloba (v prípade rektora, pozn.)

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Pravda

Je pravdou, že sú stíhaní bývalý rektor policajnej akadémie, menovaný za vlády R. Fica v lete 2012, a taktiež vicežupan Nitrianskeho kraja Borík (SMER-SD, ktorý sa už vzdal členstva v SMER-SD).

Stíhanie prebieha taktiež aj voči Vladimírovi Boríkovi, bývalému podpredsedovi Nitrianskeho samosprávneho kraja. Vyšetrovanie nie je ukončené. 
SME, 24. februára 2014:
"Podľa polície mali Borík a ďalšie obvinené osoby prihrávať župné zákazky za desaťtisíce eur vopred vybraným firmám. „Nič zlé som nespravil, žiadne úplatky som nebral,“ povedal Borík v máji 2012, krátko po tom, ako ho obvinili. Otázku, v akom štádiu je vyšetrovanie, na policajnom prezídiu úplne odignorovali. Neodpovedali ani po týždni. „Vo veci sa koná, vyšetrovanie prebieha. Obvinených je sedem osôb, z toho bola jedna osoba vylúčená na samostatné konanie,“ povedala Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry.
Ďalšie informácie neposkytla „vzhľadom na to, že sa vo veci koná“. ...
Borík musel z postu na župe odísť, pretože ho v máji 2012 vyšetrovateľ obvinil z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Vyšetrovanie nie je ani po takmer dvoch rokoch ukončené. ..Vladislav Borík už v Smere nie je, členstva sa vzdal po tom, ako ho začali trestne stíhať. Dnes je v novej Strane občianskej ľavice (SOĽ), stal sa členom predsedníctva."

Ako uverejnil portál korupcia.sk celkom 29 uchádzačov o štúdium na Akadémii Policajného zboru (APZ) v Bratislave bolo v tomto roku prijatých na túto vysokú školu vďaka manipulácii. Ide zhruba o štvrtinu ľudí prijatých v tomto roku. Polícia obvinila z prečinu zneužívania právomocí verejného činiteľa troch ľudí z Akadémie Policajného zboru, medzi nimi aj rektora Václava Krajníka. Krajník bol vymenovaný za vlády R. Fica. Údajne manipulovali s prijímacími pohovormi. V piatok 29. júna 2014 prebehla na Akadémii PZ akcia s krycím názvom Mahony, pričom pri tejto akcii z bol zároveň odvolaný aj z funkcie rektora bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom. Obvinený je aj kvestor Igor Schnorrer a pracovník akadémie Pavol K. Rektor je navyše obvinený aj z prijatia úplatku a tiež z prečinu porušovania cudzích práv, keď podľa polície došlo k nezákonnému udeleniu titulu PhD. Minimálne v dvoch prípadoch sa už polícii podarilo dokázať úplatok v celkovej sume päťtisíc eur.

SITA, 24. novembra 2014:
"Václav K. podľa obžaloby dal ako nadriadený príkaz zamestnancovi policajnej školy, aby v prijímacom konaní uprednostnil najmenej 29 uchádzačov o prijatie na Akadémiu policajného zboru. Za prijatie najmenej dvoch uchádzačov prijal údajne úplatok 5000 eur. Za tieto trestné činy mu v prípade uznania viny hrozí trest odňatia slobody od päť do 12 rokov."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error