DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

...stíhame troch ministrov bývalých, jedného z vašej vlády, ktorej ste boli súčasťou, boli ste vtedy štátny tajomník.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Pravda

Robert Kaliňák má pravdu ak tvrdí, že prokuratúra stíha troch bývalých ministrov životného prostredia, pričom jeden bol členom druhej vláde Mikuláša Dzurindu. Beblavý bol štátny tajomník za 2. vlády M. Dzurindu.

Stíhanie prebieha voči bývalému ministrovi životného prostredia Jaroslavovi Izákovi (SNS), ktorý bol ministrom v čase prvej vlády Roberta Fica. Ďalším stíhaným je taktiež bývalý minister životného prostredia László Miklós (SMK), ktorý pôsobil v prvej aj druhej vláde Mikuláša Dzurindu teda v rokoch 1998 až 2006. Vyšetrovanie oboch ministrov ešte pokračuje.

TASR, 18. novembra 2014:
"László Miklós (SMK) a neskôr aj Jaroslav Izák (SNS), mali byť podľa prokuratúry spoluzodpovední za lykožrútovú kalamitu, ktorá prišla po víchrici. Obaja sa mali dopustiť zločinu ohrozenia a poškodenia životného prostredia a zároveň prečinu marenia úlohy verejným činiteľom tým, že sa rozhodli následky kalamity ponechať v oblasti piateho stupňa ochrany životného prostredia na prírodu a nevyťažili popadané drevo. Hrozí im až osemročné väzenie. „V danej trestnej veci sa vykonáva rozsiahle ústavné znalecké dokazovanie z oblasti životného prostredia, ako aj z ekonomickej, súvisiacej s predmetom obvinenia,“ informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová."

Ďalším stíhaným je Ján Chrbet (SNS), ktorý ako minister životného prostredia nahradil v kresle ministra Jaroslava Izáka. V jeho prípade je dôvodom kauza emisíí. Ani tam ešte nepadol rozsudok. 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error