DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Sme tu dva roky tak ako vy ste boli dva roky a my sme pripravili zákon na ochranu oznamovateľov korupcie. Vy ste ho vtedy nepripravili.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Zavádzajúce

Je pravdou, že zákon na ochranu oznamovateľov korupcie bol schválený za súčasnej vlády Roberta Fica. Tá je pri moci od apríla 2014, čo znamená vyše dva a pol roka. Na druhej strane vláda Ivety Radičovej nastúpila do úradu 9. júla 2010. Po páde vlády dňa 11. októbra 2011, podľa Ústavy Slovenskej republiky (čl. 115, ods. 3), vláda Ivety Radičovej vládla s obmedzenými kompetenciami a bez jasnej podpory parlamentu, až kým bola v apríli 2014 vystriedaná vládou Roberta Fica. Celkovo teda vládla menej ako dva roky, pričom z toho približne pol roka po vyslovení nedôvery parlamentom. Robert Kaliňák v oboch prípadoch preháňa časové údaje a výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.


Už počas vlády Ivety Radičovej bol schválený Plán boja proti korupcii ktorý sa taktiež zameriava na prísnejšiu ochranu oznamovateľov. Ministerstvo pripravovalo ďalší podobný návrh, pre pád vlády však jeho realizácia bola nemožná.

Zákon na ochranu oznamovateľov korupcie bol schválený dňa 16. októbra 2014.
Pre porovnanie, vláda Ivety Radičovej trvala 21 mesiacov a počas toho 15 mesiacov vládla ,,de jure" a ,,de facto", 6 mesiacov len ,,de facto". Vláda Roberta Fica nastúpila do úradu na 4. apríla 2012, teda vládne v súčasnosti už viac než 30 mesiacov.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error