DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Vy ste za to hlasovali. A vy vašim hlasom ste zrušili vojenskú prokuratúru počas vlády.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Pravda

Zrušenie vojenskej prokuratúry bolo súčasťou novely zákona o prokuratúre zo začiatku roku 2011. Hlavným dôvodom malo byť zefektívnenie činnosti prokuratúry, nakoľko vojenskí prokurátori mali na starosť výrazne nižší počet prípadov než bežní prokurátori. Miroslav Beblavý hlasoval za zrušenie vojenskej prokuratúry. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Následkom zrušenia vojenskej prokuratúry prešli vojenskí prokurátori a ich prípady spolu s administratívou pod prokuratúru všeobecnú, a začali sa venovať aj bežným prípadom. Taktiež pokračovali v práci na prípadoch ktoré pred tým spadali pod prokuratúru vojenskú.

Vojenské súdy boli zrušené už v roku 2009 za Ficovej vlády, a ich právomoci prešli pod tri okresné a jeden krajský súd so špecializovanou agendou. Dôvodová správa (rtf) k návrhu novely uvádza, že po zrušení vojenských súdov sa územné obvody prokuratúry nezhodovali s územnými obvodmi súdov ako je tomu pri všeobecnej prokuratúre. Keďže neexistovali samostatné vojenské súdy, navrhovatelia zákona nevideli dôvod pre pokračovanie samostatnej vojenskej prokuratúry, a jej právomoci prešli na tie obvody v ktorých sa nachádzajú špecializované súdy.

Miroslav Beblavý hlasoval za zrušenie vojenskej prokuratúry.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error