DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

...napríklad výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý som rok a trištvrte viedol ja, lebo ste ma tam zvolili aj vy v rámci parlamentných dohôd, kedykoľvek sa vyšetrovanie malo týkať nejakého podstatného Smeráka, tak ste ho automaticky zablokovali svojou väčšinou vo výbore. Poviem príklad, pán Jahnátek. Pán Jahnátek nielenže zamestnal synovca, neter na ministerstve, nielenže sa k tomu priznal, že v tom mal aj osobne úlohu, nielenže zamestnal iks ďalších Komjatičanov na ministerstve, všetko tak, že ich najprv priamo zobral a potom jediní oni sa zúčastnili na akože vnútornom výberovom konaní.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Zavádzajúce

Ja pravdou, že za predsedníctva Miroslava Beblavého vo Výbore pre nezlučiteľnosť funkcií mali väčšinu členovia a zároveň predstavitelia strany SMER-SD, ktorí zablokovali niekoľko sporných prípadov týkajúcich sa predstaviteľov SMER-SD. V prípade Jahnátka však došlo k schváleniu prešetrenia jeho majetkového priznania výborom, udelenie pokuty už bolo odmietnuté. Nie je preto úplne korektné tvrdiť, že vždy bolo automaticky zastavené vyšetrovanie popredného predstaviteľa SMER-SD. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

V roku 2013 zverejnil denník SME informáciu, že minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (SMER-SD) vnútornými konkurzmi s jedným uchádzačom dostal do vedúcich funkcií ministerstva šesť svojich príbuzných, rodákov z Komjatíc a ich príbuzných. Podľa tejto správy sa neskôr minister Jahnátek priznal priamo predsedovi výboru Beblavému, že svojim krstným synom vybavil brigádu na ministerstve a synovcovi odporučil, aby sa prihlásil na funkciu. Predseda výboru, preto na základe porušenia zákona o konflikte záujmov, podľa ktorého "verejný funkcionár nesmie funkciu využívať na získavanie výhod vo svoj prospech, v prospech jemu blízkych osôb ani iných fyzických osôb alebo právnických osôb“ žiadal Jahnátka, aby danú situáciu vysvetlil výboru.

Dňa 23. októbra 2013 však výbor rozhodol, že sa nebude zaoberať sporným zamestnávaním známych a rodinných príslušníkov ministra Jahnátka. Poslanci vládneho Smeru-SD totiž nepodporili začatie konania v tejto veci. Za uznesenie hlasovala len opozícia. Podpredseda výboru Otto Brixi (Smer-SD) v diskusii k návrhu na začatie konania voči Jahnátkovi uviedol, že dnes je systém nastavený tak, že ministerstvo konalo v súlade s internými predpismi.

Rovnaká správa však ďalej uvádza, že voči ministrovi Jahnátkovi bolo začaté konanie z dôvodu nesúladu v jeho majetkovom priznaní, kde zabudol uviesť vlastníctvo pôdy. Túto situáciu nazval bývalý minister hospodárstva Simon ako "smiešnu". Výbor nakoniec jednanie voči Jahnátkovi v tejto veci stopol. Toto jednanie považoval za scestné aj opozičný poslanec Peter Osuský a poslankyňa za KDH Gibalová ho označila za málo dôležité. Nedá sa však povedať, že by konanie voči Jahnátkovi bolo zablokované, keďže výbor jednoznačne vyšetroval skutočnosti.

SITA, 21. novembra 2013:
"Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dnes odsúhlasil, že o túto informáciu úrad požiada. Tento výbor začal proti Jahnátkovi konanie 22. októbra za to, že v majetkovom priznaní neuviedol istú časť majetku."

SITA, 4. februára 2014:

"Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií stopol konanie voči ministrovi pôdohospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi, ktorý národnej rade predložil neúplné majetkové priznanie. ...Zákonodarcovia strany Roberta Fica preto zamietli návrh poslanca Mosta-Híd Zsolta Simona, aby Jahnátkovi výbor za neúplné majetkové priznanie udelil štandardnú pokutu vo výške trojnásobku platu."

Okrem ministra Jahnátka sa poslanci na výbore zaoberali napríklad aj ďalšou poslankyňou strany SMER-SD Janou Vaľovou, v súvislosti s taktiež údajným konfliktom záujmov, v rámci ktorého mala počas výkonu mandátu poslankyne aj podnikať. Výbor však nakoniec konanie nezačal. 

Dňa 4. apríla 2012 plénum NR SR rešpektovalo politické dohody a do funkcie predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií bol zvolený M. Beblavý, v tom čase ešte za stranu SDKÚ-DS. (Beblavý sa vzdal tejto funkcie po tom, čo vystúpil z tejto strany).
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií tvorilo v tomto období dohromady 14 poslancov spolu s predsedom výboru, z ktorých osem poslancov patrilo medzi predstaviteľov SMERU- SD:Otto Brixi (podpredseda výboru), Peter Fitz, Milan Géci, Pavol Goga, Iveta Lišková, Oľga Nachtmanová, Róbert Puci a Viera Šedivcová. 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error