DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

Úrad pre verejné obstarávanie, vláda Ivety Radičovej vyhlásila výberové konanie, kde v prvom kole len prešli viacerí kandidáti, prešli len nejakými základnými testami. Vy ste si jedného z nich vybrali a vyhlásili ste ho za kandidáta opozície.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Pravda

Vláda Ivety Radičovej vyhlásia výberové konanie, keďže po tom, ako vláda odmietla prvého Ficovho kandidáta, Fico už druhého kandidáta nenavrhol. Táborská spolu s ďalšími dvoma kandidátmi prešla len prvým kolom. Títo traja kandidáti sa dostali do užšieho výberového konania. Po prvom kole mala nasledovať obhajoba plánov kandidátov pred vládou SR. To sa podľa dostupných informácii neuskutočnilo, keďže sa proces výberu zastavil z dôvodu pádu vlády I. Radičovej. Následne Táborskú nominovala 2. vláda R. Fica potom, ako sa opozícia nedohodla na svojom kandidátovi. Táborskú opakovane označujú predstavitelia SMER-SD za kandidáta vlády I. Radičovej. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Zita Táborská sa uchádzala o post šéfa ÚVO aj v roku 2011 za vlády Ivety Radičovej, pričom sa dostala do užšieho výberového konania spolu s Michalom Maťašom a Petrom Kubovičom. Výber kandidáta na predsednícke kreslo bol však Ivetou Radičovou pozastavený kvôli strate dôvery jej vlády v parlamente. Iveta Radičová sa vyjadrila, že z hľadiska predloženého projektu a hodnotenia nezávislých expertov by Zitu Táborskú považovala za dobrú voľbu. 

Trend, 23. mája 2012:

"Do funkcie predsedníčky Úradu pre verejné obstarávanie mieri bývalá radkyňa tohto úradu Zita Táborská. Jej nomináciu dnes schválila vláda, musí ju ešte potvrdiť parlament. Aj keď premiér Robert Fico tvrdil, že šéfa úradu ponúkne opozícii, tá si nakoniec svojho človeka nepresadila. Z. Táborská sa vlani na jeseň dostala do užšej trojice vo výberovom konaní, ktoré organizovala ešte vláda Ivety Radičovej. Potom však niekdajší kabinet proces prerušil, keď stroskotal v parlamente na hlasovaní o eurovale."

SITA, 2. septembra 2011:
"Michal Maťaš v súčasnosti pôsobí ako konateľ a riaditeľ v Prvej obstarávateľskej spoločnosti, v minulosti pracoval aj ako ústredný riaditeľ Slovenskej obchodnej inšpekcie. Peter Kubovič má s prácou v Úrade pre verejné obstarávanie viac ako päťročné skúsenosti, okrem iného tam pôsobil aj ako riaditeľ legislatívno-právneho odboru. Na ÚVO pracovala aj Zita Táborská, v rokoch 2000 až 2004 tam pôsobila ako hlavný radca. Neskôr v Slovenských elektrárňach viedla sekciu nákupu a služieb. Ich verejné vypočutie by sa malo uskutočniť na niektorom z najbližších zasadnutí vlády SR.
Právo nominovať svojho kandidáta na čelo ÚVO mala pôvodne najsilnejšia opozičná strana Smer-SD. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) však s menom, ktoré jej poslal predseda Smeru-SD Robert Fico nesúhlasila a vyzvala ho, aby ponúkol iného adepta. Keďže to Fico odmietol, koalícia sa dohodla na výberovom konaní."

Podľa webu Úradu pre Verejné obstarávanie je predsedníčkou Zita Táborská. Zita Táborská je od júna 2012 zvolená za predsedníčku Úradu pre verejné obstarávanie. Za jej zvolenie v tajnej voľbe hlasovalo 87 zo 116 poslancov. 

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error