DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Beblavý

Nestraníci

On (Pavol Paška, pozn.) sa tak choval veľakrát aj vo vedení parlamentu, blokoval zmeny, ktoré by mohli parlament sfunkčniť ako kontrolný orgán, napríklad nový zákon o konflikte záujmov, takisto mnohé schôdze.

Kalinák vs. Beblavý - 01.12.2014
Neoveriteľné

Ahoj k tomu ďalšiemu blokovaniu schodzí som našla len 1 čo sa týka konkrétne Pašku. Inak som poväčšine našla len toľko, že schôdze blokuje SMER a nebola tam písaná konkrétna iniciatíva zo strany Pašku.

Je pravdou, že bývalý predseda NR SR Pavol Paška blokoval zmeny týkajúce sa novely zákona o konflikte záujmov. Rovnako inicioval zrušenie schôdze parlamentu, a to napríklad vo veci kauzy v štátnej firme MH Development.

WEBNOVINY, 10. júla 2014:

Opozícia v septembri 2013, keďže sa jej nepodarilo dohodnúť so Smerom-SD na novele ústavného zákona o konflikte záujmov, predložila vlastný návrh, s ktorým podľa Miroslava Beblavého pôvodne súhlasil aj predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD). Tento návrh však neprešiel. Ešte v septembri 2012 sa grémium dohodlo, že zákon treba prepracovať. Následne vznikla pracovná skupina zo zástupcov všetkých parlamentných strán. Po niekoľkých mesiacoch sa komisia dohodla na návrhu a v apríli ho predložila Paškovi. Ten koncom mája predložil pozmenený návrh s niektorými vypustenými ustanoveniami. Keďže podľa Beblavého Paškov návrh vypúšťal zo zákona dôležité veci, dohodli sa na kompromisnom znení, ktorý mal Paška na grémiu predložiť začiatkom júla. V auguste mal byť návrh podaný, to sa však nestalo. V septembri 2013 Paška predložil podľa Beblavého ešte "vykastrovanejšiu" verziu návrhu. Chýbala v ňom napríklad podrobná štruktúra majetku či povinnosť uvádzať drahé dary. 

SITA, 24. novembra 2014:

„Prijatie novely zákona brzdil v parlamente osobne Pavol Paška. Na tom, ako by mali vyzerať transparentné majetkové priznania verejných funkcionárov bola absolútna zhoda naprieč politickým spektrom, kým do hry nevstúpil Paška osobne,“ vyjadrila sa Lucia Žitňanská

Ďalší príklad blokovania schôdze Pavlom Paškom:

TASR, 11. mája 2014

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) zaslal list Najvyššiemu kontrolnému úradu (NKÚ), aby vykonal v štátnej firme MH Development hĺbkovú kontrolu. Informoval o tom Paška dnes po tom, ako sa neuskutočnila mimoriadna schôdza parlamentu ku kauze v tejto štátnej firme. „Obrátil som sa listom na predsedu NKÚ, aby v rámci plánu kontrol a jeho kompetencií vykonal kontrolu. Aj preto som dnešnú schôdzu považoval za úplne zbytočnú."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.11.2014
success
error