DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavel Hagyari

Nestraníci

Mesto Prešov kúpilo 20 nízkopodlažných autobusov, či trolejbusov, ktoré sú klimatizované.

Prešov - komunálne volby 2014 - 04.11.2014
Zavádzajúce

V septembri tohto roku schválilo Mesto Prešov investíciu na kúpu klimatizovaných a nízkopodlažných 11 trolejbusov a 9 autobusov pre DPmP. Mesto však spomínaných 20 klimatizovaných trolejbusov a autobusov zatiaľ nekúpilo, samotná operácia má prebehnúť najskôr na budúci rok. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

SME, zo dňa 24.9.2014:

"Prešovskí poslanci minulý týždeň schválili plánovanú investíciu na kúpu 11 trolejbusov a 9 autobusov, z ktorých bude 6 midibusov. Nové vozidlá by mali byť klimatizované a nízkopodlažné. Dĺžka jednotlivých vozidiel by mala byť 9, 12 a 18 metrov.

Mesto ako stopercentný akcionár teda dalo dopravnému podniku zelenú, ale podľa riaditeľa Petra Janusa, reálny nákup vozidiel sa môže uskutočniť až na budúci rok. „Čaká nás ešte proces verejného obstarávania a samotná dodávka vozidiel od výrobcov trvá podľa doterajších skúseností asi šesť mesiacov,“ uviedol Janus."

V Prešove sa v minulosti kúpili iné autobusy či trolejbusy. V roku 2003 kúpil DPmP 3 nové kĺbové autobusy. V roku 2008 kúpil Dopravný podnik mesta Prešov 8 nových nízkopodlažných trojelbusov a autobusov. 10 nových klimatizovaných autobusov malo pribudnúť SAD Prešov v roku 2013, v rovnakom roku DPmP plánoval kúpiť aj už ojazdené autobusy a trolejbusy. 4 nové autobusy kúpil SAD Prešov v apríli 2014. Tieto kúpy však nezodpovedajú presnému číslu 20, ktoré uvádza primátor Hagyari, prípadne nepredstavujú klimatizované nízkopodlažné autobusy. Zároveň sa jedná o dve spoločnosti - SAD Prešov a DPmP, pričom prvá z menovaných je vlastnená majoritne súkromným akcionárom, jej výsleky sa preto nedajú predkladať ako výsledky hospodárenia mesta.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.11.2014
success
error