DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Barčík

Nestraníci

Choma sa ospravedlnil že zavádzal (podal nepresné informácie o kúpe lúky, pozn.). V médiách hovoril o nejakom biznise (kúpa lúky, pozn.).

Žilina - komunálne volby 2014 - 03.11.2014
Pravda

Choma pri prerokovaní schválenia kúpy pozemku na Solinkách tvrdil poslancom, že tento pozemok v minulosti za podobnú cenu mesto predalo. Nakoniec sa však ukázalo, že mesto pozemok na Solinkách nikdy nevlastnilo. Následne sa za sprostredkovanie mylnej informácie ospravedlnil aj Igor Choma. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Choma návrh predniesol s tým, že pozemok sa kúpou vráti mestu späť za takú cenu, za akú ju predtým odpredali. Pozemok však mestu nikdy nepatril, a Choma sa ospravedlnil s tým, že mal chybné informácie. Pozemok sa bude splácať až do roku 2019, navyše podľa niektorých informácií sa mohol kúpiť aj oveľa lacnejšie. Mesto zatiaľ nemá pre pozemok investičný zámer, a podľa Barčíka ide len o predvolebný kšeft. 

ŽilinaDnes.sk, 29. október 2014:

"Mestské zastupiteľstvo schválilo kúpu pozemku na Solinkách s rozlohou takmer 45 000 metrov štvorcových. Za odkúpenie pozemku hlasovalo 21 z prítomných 22 poslancov, ktorých presvedčilo aj ubezpečenie Igora Chomu, že mesto pozemok v minulosti predalo za podobnú cenu. Teraz sa ukázalo, že to nie je pravda. Návrh predniesol poslancom primátor Igor Choma: „Som toho názoru, že by sme mali ísť do investície a kúpiť tento pozemok späť za zhruba približne takú cenu, ako sme to odpredali. Tam je naozaj veľmi malý rozdiel, ak sa dobre pamätám," povedal poslancom na zasadnutí. Opozičný kandidát vo voľbách na primátora Martin Barčík zverejnil na tlačovej konferencii informáciu, že mesto pozemok nikdy nevlastnilo: „Doteraz zistené informácie nasvedčujú, že uvedený pozemok Mesto Žilina nikdy nevlastnilo,“ píše sa v tlačovej správe ku tejto téme. Dnes ale v udalostiach nastal zvrat. Denník Nový Čas zverejnil vyjadrenie primátora Igora Chomu, ktorý priznáva, že mesto pozemok nikdy nevlastnilo. „Mal som mylné informácie, poslancom sa ospravedlňujem, bol to omyl,“ vyjadril sa pre Nový Čas Choma."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.11.2014
success
error