DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zsolt Simon

EÚ dáva peniaze na vyklčovanie a Slovenská republika toto uplatňuje, toto je len rozhodnutie Slovenskej republiky, keď som bol ministrom, peniaze na vyklčovanie a výsadbu boli spojené.

Predvolebný európsky špeciál na TA3 - 19.05.2014
Neoveriteľné

Už v októbri 2008 uverejnil portál trend.sk článok o pokusoch zbohatnúť klčovaním vinohradov na základe dotácií z Európskej únie: "Európska únia podporuje klčovanie viníc, pretože má nadprodukciu vína (...)  Na vinohrade sa dá slušne zarobiť. Ak si ho dáte vyklčovať, dostanete zaň dotáciu z európskych peňazí." 
"Preto sa Brusel rozhodol pre radikálnejšiu reformu trhu s vínom. Hoci ju avizoval už pred niekoľkými rokmi, členské štáty sa na nej dohodli iba na konci minulého roka. Súčasťou tejto reformy je aj nariadenie o finančnej podpore klčovania rodiacich vinohradov. Takže dotácie na pestovanie hrozna a výroby vína nahradia dotácie na skončenie tejto činnosti."

V tom istom období bol zavedený aj Národný plán reštrukturalizácie vinohradov 2007-2008 vypracovaný vládou SR, ktorého predmetom bolo:
"V rámci podpory na reštrukturalizáciu vinohradov sú stanovené nasledovné ciele jednotlivých opatrení :

1.Zmena odrôd
2.Zmena počtu krov
3.Podsadba
4.Zavlažovanie
5.Vyklčovanie
(...)
Finančné prostriedky na reštrukturalizáciu a konverziu vinohradov vypláca Pôdohospodárska platobná agentúra zo štátneho rozpočtu SR, ktoré následne Európska únia refunduje v plnej výške."
Klčovanie vinohradov bolo teda skutočne spojené s podporou pestovania viníc a výsadbou kvalitnejších odrôd.

Zsolt Simon bol ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka počas vlády I. Radičovej v rokoch 2010-2012. Nevieme však overiť, či v tomto období skutočne dané nariadenie platilo, alebo nie.

Podľa správy euractiv.sk zo septembra 2012 vinári v európskych krajinách protestovali proti obmedzeniam pestovania, súčasťou ktorých malo podľa všetkého byť aj platené vyklčovanie vinohradov: 
"Pestovatelia z krajín, ktoré sú hlavnými producentmi vína v Európe, sa snažia lobovať u národných aj európskych poslancov, aby zvrátili štyri roky staré rozhodnutie zrušiť obmedzenia na výsadbu viničov."
"Na strane zrušenie obmedzení sú vinári z oblastí, kde sa toto odvetvie rozmáha a ktorí chcú miesto pre expanziu. Taktiež distribútori a výrobcovia fľaší tvrdia, že reštrikcie sú na čoraz konkurenčnejšom globálnom trhu s vínom anachronizmom. Zdá sa im mrhaním platiť za vyklčovanie vinohradov a za stiahnite sa vinárov zo sektora." 

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady z decembra 2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami (.pdf), obsahuje okrem iného aj úprava ustanovení o prémiách za vyklčovanie: 
"(177) Ustanovenia o prémii za vyklčovanie a určité opatrenia v rámci podporných programov v sektore vinohradníctva a vinárstva by nemali sami osebe zabraňovať vnútroštátnym platbám na tie isté účely." (p. 55)

Dátum zverejnenia analýzy: 18.05.2014
success
error