To, že Bratislava nemôže čerpať eurofondy bolo prijaté za druhej vlády Dzurindu.
Momentálne prebieha rokovanie o bratislavskej výnimke, mohla by dostať zo štrukturálnych fondov 3 percentá.
Nepodarilo sa nám nájsť žiadnu zmienku o tom, že vláda m. Dzurindu niekedy schválila to, že Bratislavský samosprávny kraj nemôže čerpať eurofondy. V roku 2007 boli eurofondy rozdelené už za spolupráce M. Dzurindu a R. Fica, ako píše Pravda (na obdobie 2007-2013). Euractiv 14.07.2006 informoval o tom, ako boli čerpané fondy v rokoch 2004-2006, konkrétnejšie vláda M. Dzurindu schválila Správu o implementácii a čerpaní predvstupových nástrojov, štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu k 30. 4. 2006. V tejto správe je detailne rozpracované čerpanie jednotlivých fondov, avšak nikde sa nepíše o tom, že Bratislavský kraj eurofondy čerpať nemôže. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci, nakoľko BSK Eurofondy počas 2. Dzurindovej vlády čerpal a aj v súčasnosti čerpá.
Euractiv píše : "Bratislavský kraj má v rámci Slovenska ako jediný obmedzené možnosti čerpania - práve vďaka skutočnosti, že jeho HDP per capita dosahoval v roku 2007 160 percent priemeru Únie. Dotýka sa ho preto iba 5 z 11 operačných programov na Slovensku - a to operačné programy Bratislavský samosprávny kraj (87 miliónov eur), Životné prostredie, Veda a výskum, Vzdelávanie a Zamestnanosť a sociálna inklúzia, kde vo väčšine prípadov bojuje s ostatnými krajmi Slovenska." Denník SME rovnako píše, "Najmenej, iba necelé štyri milióny eur, čerpal Bratislavský samosprávny kraj. V ňom sa však môžu žiadatelia pre vyššiu životnú úroveň obyvateľstva uchádzať o podporu iba v obmedzenej miere."
V štúdii (.pdf, str. 5) D. Slobodu z Konzervatívneho inštitútu z augusta 2007 sa mimo iného píše: "Napriek všeobecne uznávanému mýtu, že okresy Bratislavského kraja nemôžu významne čerpať z eurofondov, tretí najvyšší príspevok z eurofondov (samozrejme vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu) v prepočte na obyvateľa smeruje do okresu Bratislava I, ktorého miera nezamestnanosti je druhá najnižšia v SR." Dodávame, že autor analýzu zostavoval k 31.7.2007, teda už po funkčnom období druhej Dzurindovej vlády.
Zmienku o tom, že prebiehajú rokovania o bratislavskej výnimke a o tom, že by mohla Bratislava dostať zo štrukturálnych fondov 3%, sa nám nepodarilo nájsť.