DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

Európskej komisii zodpovedám za spoluprácu s národnými parlamentami a Národná rada Slovenskej republiky ako jediný európsky parlament tam nemá svojho zástupcu pri Európskom parlamente. To znamená, že napríklad v krajinách, kde sú dvojkomorové parlamenty, vrátane Veľkej Británie, kde máte, kde máte Snemovňu lordov a kde máte House of Commons, tak každá z týchto snemovní tam má svojho zástupca. To isté keď sa pozrieme do Českej republiky.

Šefcovic (SMER-SD) vs Hudacký (KDH) - 17.05.2014
Nepravda

Maroš Šefčovič má pravdu v tom, že NR SR nemá svojho zástupcu pri Európskom parlamente, ako aj v existencii viacerých takýchto zástupcov za jeden štát v prípade, že príslušný zákonodarný zbor je dvojkomorový. Nie je však pravda, že vlastný zástupca chýba Slovensku ako jedinej členskej krajine EÚ -nemá ho totiž ani Holandsko. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Zoznam zástupkýň a zástupcov národných parlamentov pri Európskom parlamente je dostupný na webstránke venovanej vzťahom medzi týmito inštitúciami. Ak sa pozrieme na jednotlivé členské štáty v mennom zozname (možnosť see full list), vidíme, že takmer všetky skutočne svojho zástupcu majú, no Slovensko nie. Zároveň je pravdou, že krajiny s dvojkomorovými parlamentmi obvykle majú viac zástupcov, napr. ČR má dve zástupkyne, podobne ako Francúzsko (dvaja zástupcovia) alebo VB (jedna zástupkyňa a jeden zástupca). Niektoré štáty (napr. Belgicko, Taliansko, Nemecko) disponujú až troj- alebo štvorčlennými delegátmi. Okrem SR však vlastný reprezentant chýba ďalšej krajine - Holandsku (ktoré má pritom dvojkomorový parlament). 

Dátum zverejnenia analýzy: 17.05.2014
success
error