DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Mimochodom, chcem dať do pozornosti jednu obrovskú prácu, ktorú sme vykonali s mojimi kolegami na ministerstve. Šesť mesiacov sme pracovali na hodnotiacej správe, ktorá je najväčšou takou komplexnou inventúrou toho, čo nám členstvo v Európskej únii dalo. Oslovili sme 60 partnerov, 43 ministerstvá, ale aj cirkvi, akademická oblasť, mimovládne organizácie sa zapojili do tejto práce, ktorú sme začali už v septembri a vlastne ten výsledný produkt, tú správu som predložil na rokovaní vlády v stredu a vláda ju schválila.

Slovensko 10 rokov v Európskej únii - 05.05.2014
Pravda

Miroslav Lajčák pravdivo informuje o procese prípravy a schválení Hodnotiacej správy (.pdf) o 10 rokoch členstva SR v EÚ.

Ako uvádza predkladacia správa k dokumentu, ktorý bol prerokovaný a schválený na zasadnutí Vlády SR 30. apríla 2014 (čiže v stredu), "v procese prípravy hodnotiacej správy oslovilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR celkovo 60 adresátov – ústredné orgány štátnej správy a ostatné ústredné štátne orgány, akademickú obec, sociálnych partnerov, odborové a zamestnávateľské zväzy a združenia, cirkvi, mimovládne organizácie a pod. Z nich 43 zaslalo svoje vstupy do hodnotiacej správy, ktoré boli následne zapracované." 

Nepodarilo sa nám nájsť jednoznačné potvrdenie toho, že sa práce na správe začali v septembri 2013. Je však pravdou, že významný podiel na jej príprave mala jedna z pracovných skupín obnoveného Národného konventu o EÚ, ktorá na túto tému zasadala (.pdf) už v júni 2013: "Špecifickým cieľom je kritickým a realistickým pohľadom pri tvorbe odporúčaní napomôcť pri vypracovaní komplexnej Hodnotiacej správy o členstve SR v EÚ." Príslušná pracovná skupina rokovala aj v septembri 2013 na pôde Univerzity Komenského.  Práce na Hodnotiacej správe teda začali na prelome leta a jesene 2013. Správy o rokovaniach uvádzajú, že stretnutí sa zúčastnili predstavitelia Univerzity Komenského v Bratislave, MZ SR, odborov, politických strán, mimovládnych organizácií. 

V správe prevláda "hodnotenie pozitív, no obsahuje aj výpočet a pomenovanie nevyužitých možností. V závere formuluje rámcové odporúčania pre Slovensko a jeho pôsobenie  v EÚ na ďalšie obdobie." Konštatujú sa však aj niektoré nevyužité príležitosti, napríklad v oblasti podpory vedy a výskumu: "Slovenská veda a výskum zatiaľ plne nevyužívajú možnosti, ktoré rámcové programy EÚ ponúkajú a z hľadiska úspešnosti je v tejto oblasti na posledných priečkach medzi členskými krajinami EÚ." Priority v ďalšom období majú zahŕňať oblasti "čerpania eurofondov, zvyšovania energetickej bezpečnosti, konkurencieschopnosti priemyslu, zlepšenia schopnosti presadzovať svoje pozície či riešenia nezamestnanosti." V neposlednom rade sem patrí aj skvalitnenie systému koordinácie európskych záležitostí.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.05.2014
success
error