DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

Každé jedno z týchto opatrení, ktoré robí ECB, ktoré navrhla EK, bolo testované na nemeckom ústavnom súde, každé jedno opatrenie bolo testované na Európskom súdnom dvore. A vo všetkých prípadoch dali súdne inštancie za pravdu tým opatreniam, ktoré sa prijali. Podporuje ich nemecká vláda

Co nám Európska únia dala a o co nás pripravila? - 28.04.2014
Neoveriteľné

Maroš Šefčovič uplatňuje zovšeobecnenie, platné na všetky opatrenia v réžii Európskej centrálnej banky, resp. Európskej komisie (EK) v kontexte ekonomických opatrení pre záchranu eura a protikrítozových opatrení. Z toho dôvodu v zásade nie sme schopní potvrdiť platnosť výroku, rovnako ako nie sme schopní určiť ktoré presne opatrenia do tohto rámca spadajú. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný.

Je pravdou, že nemecký ústavný súd, ktorý "uznáva obmedzenú platnosť úniového práva pred ústavou" (Cibulka, Ľ. et. al.: Ústavné právo SR I. - Štátoveda. Bratislava: Praf UK 2013), a preto sa jeho postoj k hlbšej integrácii vyhodnocuje ako skeptický, v poslednom období odobril viacero opatrení európskych inštitúcií, napr. stály euroval. Ešte v roku 2011 zamietol "sériu návrhov euroskeptikov zameraných na zablokovanie účasti krajiny na záchrane Grécka a iných krajín eurozóny" s poukázaním na skutočnosť, podľa ktorej "parlament musí mať v budúcnosti väčšie slovo pri schvaľovaní mimoriadnych záchranných balíkov pre iné štáty." V stanovisku, ktorým predložil sériu predbežných otázok ESD, však poukázal na možnú protiústavnosť niektorých plánovaných alebo rozpracovaných opatrení ECB, označovaných ako vykupovanie dlhopisov v rámci programu OMT (Outright monetary transactions — Priame monetárne transakcie).

Je nutné skonštatovať, že k týmto opatreniam a teda ani ich testovaniu zatiaľ nedošlo. Šefčovič sa však odvoláva aj na ESD a práve ten len pred niekoľkými týždňami rozhodol, že jedna zo smerníc prijatých EK (Smernica o uchovávaní údajov vytvorených alebo spracovaných v súvislosti s poskytovaním verejne dostupných elektronických komunikačných služieb alebo verejných komunikačných sietí) odporuje právu na súkromie, ktoré je zakotvené v Charte základných práv EÚ. Nie je však jasné, či toto opatrenie spadá do oblasti, ktorú mal na mysli Maroš Šefčovič.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.04.2014
success
error