DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Slovensko vystavilo záruku pre Grécko 1,3 mld eur, táto záruka išla rovno do nášho verejného dlhu, vďaka tejto záruke dnes je verejný dlh skoro 56 %, mohol byť 53 celá voľačo. Možnože čoskoro dosiahneme 57 % budeme musieť mať vyrovnaný rozpočet, a to pocítia priamo občania ...

Co nám Európska únia dala a o co nás pripravila? - 28.04.2014
Pravda

Nepodarilo sa nám nájsť presnú sumu, akou ručí Slovensko za tzv. druhý záchranný balík Grécku, avšak podľa našich výpočtov by sa suma mala pohybovať v rozmedzí 1 až 1,3 mld. eur (okrem iného aj Maroš Šefčovič túto informáciu nepriamo potvrdil, pozn.). Za najpodstatnejšiu časť Sulíkovho argumentu považujeme to, že sa tieto záruky zaratúvajú do verejného dlhu. R. Sulík tiež správne uvádza výšku verejného dlhu ako aj dôsledky, ktoré vyplývajú z prekročenia hranice 57%. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.  

Záruky, ktoré Slovensko vystavilo Grécku sa naozaj započítavajú do hrubého,tzv. maastrichtského dlhu. Vplyv na čistý dlh Slovenska však bude rovný nule, pretože ho vyvážia pohľadávky voči Grécku. K hrubému dlhu sa však počíta, pretože Slovensko riskuje, že Grécko nebude schopné svoje pohľadávky platiť.

Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti je vláda povinná pri dosiahnutí dlhu, ktorý sa rovná 57 % podielu na hrubom domácom produkte predložiť národnej rade vyrovnaný rozpočet:

(6) Ak výška dlhu dosiahne 57 % podielu na hrubom domácom produkte a zároveň nedosiahne 60 % podielu na hrubom domácom produkte, okrem realizácie postupu podľa odsekov 4 a 5

a) vláda nesmie predložiť národnej rade návrh rozpočtu verejnej správy s rozpočtovaným schodkom; ak vláda takýto návrh rozpočtu verejnej správy už predložila, je povinná stiahnuť ho z rokovania národnej rady a do 30 dní predložiť návrh rozpočtu verejnej správy súladný s ustanovenými podmienkami a

b) obec a vyšší územný celok sú povinní schváliť na nasledujúci rozpočtový rok iba vyrovnaný rozpočet alebo prebytkový rozpočet.

Podľa Eurostatu mala SR v roku 2013 verejný dlh 55,4 % HDP. Jedná sa o aktuálne číslo podľa aprílovej notifikácie eurostatu. Podľa ukazovateľa čistého dlhu je pre rok 2013 rozdiel -2,8, vo výsledku teda 52,6 % HDP.

Podľa správy TA3 z februára 2012 Slovensko bude ručiť za ďalšie pôžičky Grécku viac než miliardou eur. Podľa denníka Pravda zo septembra 2013 "Grécko dosiaľ dostalo 240 miliárd eur". Táto suma je súčtom prvého a druhého záchranného balíka Grécku (110 mld + 130 mld, pozn.). Slovensko sa však na prvom záchrannom balíku nepodieľalo. Tzv. prvú pôžičku Grécku v roku 2010 NR SR počas vlády Ivety Radičovej odmietla. Slovensko sa teda podieľa len na druhom záchrannom balíku, ktorého celková výška je 130 mld eur, pričom záruky Slovenska predstavujú necelé percento (0,82%) z celkovej sumy. Nepodarilo sa nám nájsť presnú sumu "slovenských záruk", avšak údaj 1,3 mld eur približne korešponduje s podielom Slovenska na celkovej sume (ak by sa výsledná suma počítala ako 0,82 percentný podiel zo 130 mld, potom by výsledná suma bola 1,06 mld, pozn).

Dátum zverejnenia analýzy: 28.04.2014
success
error