DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

Slovensko nestáli záchrany bánk a cena eurovalu ani euro. Prispievame do Európskeho záchranneho mechanizmu, ktorý funguje ako Medzinárodný menový fond. Nestratili sme ani euro voči Grécku alebo niekomu inému.

Co nám Európska únia dala a o co nás pripravila? - 28.04.2014
Pravda

V podobných súvislostiach sa vyjadroval napr. P. Frešo v diskusii O 5 minút 12 zo dňa 20. mája 2012. Pre zhrnutie platí, že Slovensko odviedlo do ESM už 131,80 mil. eur, prvú splátku z celkového objemu 660 miliónov eur. Táto časť predstavuje čiastočne splatenie nášho celkového podielu na kapitále ESM hotovostným vkladom.


Naše záväzky voči ESM, ako správne poznamenal Maroš Ševčovič sú podobné záväzkom voči MMF a to v zmysle, že sa ďalej zaväzujeme poskytnúť záruky a to do výšky až 5,768 mld. eur. Nejedná sa o ,,vlievanie" nenávratných prostriedkov do inštitúcií s nejasne štruktúrovanými podmienkami. V tom ohľade platí, že ,,záchrany" bánk Slovenskú republiku pre tento moment nestáli nič, a teda M. Ševčovičovi dávame za pravdu. Zjednodušene by sa dalo povedať, že pokiaľ krajiny splácajú svoje pohľadávky voči ESM a EFSF (trvalý a dočasný euroval, pozn.), Slovensko kvôli eurovalu nepríde o peniaze. Keďže sa tak doposiaľ skutočne nestalo, hodnotíme výrok M. Šefčoviča ako pravdivý.

Dôležitým je však poukázanie na skutočnosť, že spomenuté záruky môžu byť na základe rozhodnutia generálneho riaditeľa ESM vyžiadané k splatnosti ihneď. Vyjadrenie ohľadom tejto témy padlo v relácii O 5 minút 12 z úst Martina Chrena bolo nami z relevantných zdrojov potvrdené. Z istého uhľa pohľadu je možno získať dojem, že tieto prostriedky budú následne ,,darované", nie je to úplne pravdou, tieto prostriedky z podstaty ESM budú použité na splatenie imania ESM, ktorí tieto prostriedky ďalej využije za zmluvne daným účelom - zverí ich krajine, stane sa jej veriteľom a od dlžníka bude s ohľadom na predom dané podmienky očakávaná splatná suma, zahrňujúca taktiež protihodnotu v podobe úrokov. Dá sa povedať, do istej miery, že sa jedná o ziskový obchod - výnosy budú mať úrokový charakter - prípustný protiargument je, že vystavenie voči riziku je vysoké a nejedná sa o štandartný obchod, na zabezpečenie splatenia sú však uvedené rôzne mechanizmy.

Diskutabilné však ostáva, aké budú účinky vo výhľade do budúcnosti. Nakoľko záruka pre ESM podľa pravidiel Eurostatu má nutne vstupovať do verejného dlhu krajiny, pre Slovensko nebezpečne blízko úrovni 60%, je možné, že výrazne prispeje vo vedľajšom efekte k Slovenskému riadnemu udržiavaniu hodnoty verejného dlhu v súlade s Maastrichtskými kritériami - na toto upozornil v diskusii aj Richard Sulík. Jedná sa však o vedľajší efekt, nie priamy.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.04.2014
success
error