DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

črevá tej reformy (reforma ESO, pozn.) videli ľudia z Medzinárodného menového fondu, ktorí chodia na Slovensko, videli ho ľudia z Európskej komisie a tí dôverujú s istou dávkou samozrejme kritičnosti na tom, čo viete v skutočnosti dosiahnuť, tí tomuto projektu dôverujú.

Slovenská ekonomika - 28.04.2014
Neoveriteľné

Je pravda, že Európska komisia bola oboznámená s plánmi reformy ESO, hoci k nej zaujala kritickejší postoj, než bolo prezentované v tlačovom vyhlásení Ministerstva vnútra. Žiadne informácie o kontrole či nebodaj potvrdení opatrení reformy Medzinárodným menovým fondom však nebolo zverejnené. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Podľa tlačovej správy Ministerstva vnútra predstavil Robert Kaliňák reformu ESO v Bruseli už v septembri 2012: 
"V dňoch 19. - 20. septembra 2012 preto podpredseda vlády a minister vnútra Slovenskej republiky Robert Kaliňák uskutočnil pracovné stretnutia v Bruseli, kde predstavil vládou schválený návrh najdôležitejšej reformy verejnej správy od vzniku samostatnej Slovenskej republiky, známej ako ESO."

Po stretnutí s eurokomisárom pre regionálnu politiku minister vnútra vyjadril myšlienku, že reforma "našla pochopenie": "Európsky komisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn, s ktorým sa Kaliňák o reforme rozprával, reagoval na ESO podľa ministra vnútra pozitívne. "Myslím, že to našlo pochopenie," vyhlásil Kaliňák po stretnutí s eurokomisárom."

Podľa iných zdrojov bola však Európska komisia o pozitívnych dopadoch reformy menej optimistická než slovenská vláda: 
"Problém vidí komisia najmä v reforme verejnej správy ESO. „Sú tam isté riziká realizácie. Preto sa nepredpokladá, že tieto opatrenia budú mať dosah na verejné financie podľa odhadov vlády,“ tvrdí v správe komisia."

 Na rozdiel od Komisie, Medzinárodný menový fond sa v dostupných zdrojoch nespomína v súvislosti s kontrolou a stanoviskom k reforme ESO, preto túto časť ministrovho výroku nemôžeme overiť.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.04.2014
success
error