DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Čo sa stalo ešte minulý rok pozitívneho, je to, že Slovensko a Rumunsko dostalo výnimku na tej najvyššej úrovni schválnej Európskym parlamentom na dočerpanie, aby sme neprišli o sumu skoro 300 miliónov eur.

Slovenská ekonomika - 28.04.2014
Pravda

Podobné tvrdenie už tím Demagogu overoval 4. apríla 2014 pri diskusii prezidentských kandidátov HN clubu.
 
Výnimku o predĺžení možnosti čerpania eurofondov Slovensko skutočne dostalo spoločne s Rumunskom a táto výnimka znamená v určitom zmysle "záchranu" finančných prostriedkov, ktoré by inak prepadli. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Výnimka N + 3 bola schválená Európskym parlamentom v septembri 2013 a vďaka ktorej "Limit z roku 2011, čo je asi 1,8 mld. eur, môže byť dočerpaný až do konca roku 2014. Takisto limit z roku 2012, ktorý je tiež okolo 1,8 mld. eur, môže byť v zmysle pravidla n+3 dočerpaný do konca roku 2015," ako vysvetlil povedal podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, zodpovedajúci aj za prípravu a využívanie eurofondov.

Agentúra SITA s odvolaním sa na podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho uviedla v máji 2013:

"Objem peňazí z eurofondov, ktorých vyčerpanie na Slovensku do konca tohto roka je ohrozené, sa znížil z pôvodne odhadovaných maximálne 650 miliónov eur na okolo 300 miliónov eur."

Je potrebné uviesť, že sa nejedná o definitívnu "záchranu" finančných prostriedkov, ale skôr o poskytnutie dodatočnej možnosti ich vyčerpanie. Keďže však v prípade, že by táto výnimka poskytnutá nebola tieto prostriedky prepadli, dá sa v tomto zmysel hovoriť o záchrane.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.04.2014
success
error