DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Pre podmienky Slovenska naozaj platí, teraz oslavujeme 10. výročie vstupu, že tých 10 rokov znamená pozitívnych skoro 6 až 7 miliárd eur, ktoré sme dostali z európskych zdrojov.

Slovenská ekonomika - 28.04.2014
Pravda

Podľa informácií denníka Pravda, ktorý sa odvoláva na Ministerstvo financií, Slovensko skutočne získalo za 10 rokov členstva v EÚ 6,7 miliárd eur: "Podľa štatistík ministerstva financií po odrátaní úniových daní domáca ekonomika z európskeho mešca dostala za desať rokov viac ako 6,7 miliardy eur."


Analýza na sme.sk tiež potvrdzuje, že Slovensko od roku 2004 získalo "v čistom", t.j. po odpočítaní platieb do Bruselu, 6,7 miliardy eur z európskych zdrojov:
"Od roku 2004, keď sme vstúpili do Únie, do konca minulého roka poslal Brusel na Slovensko cez eurofondy 12,7 miliardy eur.(...)
Posledné tri roky sme do Bruselu posielali vyše 700 miliónov eur. Spolu sme od vstupu do Únie do minulého roka zaplatili približne šesť miliárd eur.
Od roku 2004 sme teda od Európskej komisie dostali v eurofondoch preplatený približne dvojnásobok toho, čo sme do spoločného rozpočtu poslali."

Výrok Petra Kažimíra hodnotíme ako pravdivý.


Dátum zverejnenia analýzy: 27.04.2014
success
error