DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Pán Figeľ si mýli roky. Ak hovorí o jednorazových opatreniach, tak je podľa mňa v trošku v atmosfére schvaľovania rozpočtu na tento rok, keď som bol ja ako minister financií pod paľbou kritiky z hľadiska jednorazových opatrení. To je rok 2014.

Slovenská ekonomika - 28.04.2014
Pravda

Peter Kažimír hovorí pravdu, keď poukazuje na viacero kritických názorov adresovaných na rozpočet pre rok 2014, ktoré okrem iného poukazovali na vysokú frekvenciu jednorazových opatrení. 

Najmä kvôli jednorazovým opatreniam rozpočet kritizovala aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, podľa ktorej "z pohľadu dosiahnutia plánovaného schodku dominujú v roku 2014 jednorazové a dočasné opatrenia vo výške 1,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). Znížiť štrukturálny deficit z hranice takmer 4 % HDP v roku 2014 na 0,5 % HDP v priebehu troch rokov je veľmi ambiciózny plán. Medzi opatreniami sú najpodstatnejšie jednorazové dividendy štátnych podnikov a predaj telekomunikačných licencií." 
Podobne kritické stanovisko zaujal aj poslanec NR SR Radoslav Procházka vo svojom blogu: "(...) významnou časťou jeho (rozpočtu, pozn.) podstaty sú jednorazové opatrenia, ktorých účinok sa rýchlo vyčerpá a ktoré bude treba nahradiť. Ide o opatrenia, ktoré k finančnému bohatstvu štátu nielen že nič nepridávajú, ale ani nijako nevytvárajú predpoklady pre jeho tvorbu, skôr naopak."
Opozícia ako celok rozpočet na rok 2014 nepodporila a po jeho schválení v NRSR ho kritizovala na tlačovej konferencii (TASR).
"Odmietli sme ho preto, lebo štátny rozpočet tak ako je navrhnutý a teraz už aj schválený, nekonsoliduje verejné financie, bude tlmiť hospodársky rozvoj Slovenska, nerieši problémy zamestnanosti, skôr ich bude prehlbovať a preto prinesie ľuďom viac neistoty," zdôraznil predseda KDH Ján Figeľ."

Jednorazové opatrenia kritizovali najmä I. Mikloš a P. Frešo:
"Rozpočet skritizoval aj poslanec SDKÚ-DS a bývalý minister financií Ivan Mikloš. Schválený zákon roka podľa neho zhorší dlhodobú udržateľnosť verejných financií a konsolidačné úsilie bude mínusové.
"Najmä preto, lebo väčšina opatrení je dočasného a jednorazového charakteru," upozornil."Dátum zverejnenia analýzy: 27.04.2014
success
error