DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Ak hovoríme o vystúpení z procedúry nadmerného deficitu,(...)sme medzi štyrmi krajinami, ktoré by mali opustiť túto procedúru. Je to Belgicko, Rakúsko, Česká republika a Slovenská republika. Mimochodom, 17 krajín dneska z 28 je v procedúre nadmerného deficitu.

Slovenská ekonomika - 28.04.2014
Neoveriteľné

Žiadne oficiálne informácie, ktoré by hovorili o príprave vystúpenia z procedúry nadmerného deficitu (PND) pre štyri krajiny, ktoré spomína minister, sme nenašli, hoci údaj o celkovom počte krajín, ktoré sú súčasťou procedúry, je správny. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.
Informácie o PND na stránke Európskej komisie potvrdzujú, že v súčasnosti je v tomto mechanizme 17 z 28 štátov EÚ. Každej krajine Komisia pripravuje súbor odporúčaní ako aj ukazovateľov, ktoré keď dosiahnu istú hodnotu, je možné z PND vystúpiť (napr. tu sú dokumenty pre SR). Tieto podmienky však majú povahu splnenia určitých kritérií a neobsahujú presnú časovú lehotu vystúpenia z procedúry. Pokiaľ ide o SR, skutočne existuje očakávanie ukončenia PND, ktoré sa však nemusí stať skutočnosťou. Podľa Martina Filka, riaditeľa Inštitútu finančnej politiky, „ukončenie procedúry nadmerného deficitu, v ktorej sme od roku 2009, je už na dosah, no nie bez vylepšenia názoru Európskej komisie na roky 2014 a 2015.“ Dodáva však, že "v odhade deficitu na tento aj na budúci rok je totiž Komisia skeptickejšia. Nepredpovedá, že by sa dostal pod tri percentá, s čím ministerstvo financií zatiaľ počíta." 

Posledné vystúpenie z PND väčšieho počtu krajín sa odohralo koncom mája 2013, kedy Európska komisia oznámila vystúpenie Talianska, Lotyšska, Maďarska, Litvy a Rumunska. Tieto krajiny dnes už nie sú súčasťou PND. Žiadne podobné oznámenie pre tento rok zatiaľ neevidujeme; predpokladá sa, že by k nemu mohlo dôjsť až po zverejnení výsledkov hospodárenia jednotlivých krajín za predchádzajúci rok Eurostatom.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.04.2014
success
error