DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Ale keď sa napríklad pozrieme na príklad Británie, tak to už je úplne pritiahnuté za vlasy, lebo tam konzervatívna vláda Cameronova presadila manželstvá rovnakého pohlavia. A urobila to presne kvôli tomu, lebo vernosť a ochota žiť spolu spoločný život a starať sa jeden o druhého sú konzervatívne hodnoty, ktoré oni preferujú aj u párov rovnakého pohlavia.

Ústavná ochrana rodiny - 24.02.2014
Pravda

Podobný výrok sme overovali už v minulosti (V politike, 19. január 2014). 
Zákon umožnujúci manželstvá partnerov rovnakého pohlavia bol prijatý vládou Davida Camerona v lete 2013. Britský premiér podporu týmto manželstvám zdôvodnil na základe toho, že Konzervatívci veria v putá spájajúce ludí a v to, že ludia, ktorí sa navzájom podporujú vytvárajú silnejšiu spolocnost.   

V  júli 2013 britská vláda prijala zákon, ktorý umožnuje manželstvá párov rovnakého pohlavia. Tento zákon, spolu s Konzervatívcami Davida Camerona, podporili aj Labouristi a Liberálni demokrati.
David Cameron zdôvodnil (video) svoju podporu homosexuálnych manželstiev na konferencii Konzervatívcov v roku 2011:
"And to anyone who has reservations, I say: Yes, it's about equality, but it's also about something else: commitment. Conservatives believe in the ties that bind us; that society is stronger when we make vows to each other and support each other. So I don't support gay marriage despite being a Conservative. I support gay marriage because I'm a Conservative." 
Treba však podotknút, že tento návrh Konzervatívnu stranu silno polarizoval, kedže nie všetci clenovia sa s týmto zákonom a jeho odôvodnením stotožnili. Pri jeho presadzovaní v parlamente sa Cameronova sekcia musela spolahnút aj na podporu opozicných strán. 

Dátum zverejnenia analýzy: 23.02.2014
success
error