DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Ale vzniklo to proste (verdikt Ústavného súdu ohľadom odmeňovania sudcov, pozn.) z hľadiska nového spôsobu ako odmeňovať ústavných činiteľov. Ináč neprešlo to vlastne ani u tých ústavných činiteľov, z toho princípu vyšlo, že odrazu mali platy poslancov a ministrov stúpnuť o nejakých 600, 700 eur. Čiže po roku sa to zrušilo. Je pravdou, že v danom roku to znížilo platy aj sudcov. A výsledok rozhodnutia Ústavného súdu je taký, že bolo takéto rozhodnutie nezákonné.

Stav slovenskej ekonomiky - 17.02.2014
Pravda

Je pravdou, že časť novely z roku 2010, ktorá viazala výpočet miezd sudcov na poslanecký plat, ktorý bol zase viazaný na výšku schodku rozpočtu, bol v decembri vyhlásená Ústavným súdom za protiústavnú. Kvôli tejto novele klesli mzdy sudcov v roku 2011 o približne 10%. Taktiež je pravdou, že novela z roku 2010 stanovila taký výpočet miezd poslancov, že na rok 2012 mali narásť najvyšším odhadom až o 600 eur. To bol dôvod prečo sa úprava z roku 2010 koncom roka 2011 novelizovala a platy ústavných činiteľov zmrazili. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Návrhu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorý navrhovala skupina poslancov vládnej koalície, bol chválený 2. decembra 2010. Novela viazala platy sudcov na priemernú mzdu poslancov (§ 29g, bod 12 odseky (7), (4), (8)). Platy poslancov sa vypočítali ako suma trojnásobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve vynásobenia dvojnásobkom podielu schodku rozpočtu verejnej správy Slovenskej republiky na hrubom domácom produkte Slovenskej republiky. 

Platy sudcov podľa výpočtu agentúry SITA od nového roku poklesli o 10% (z 2 234 eur na 2 010 eur.). Tejto téme sa venoval tiež denník Pravda, ktorý podľa prijatej novely vypočítal, že základné platy sudcov sa znížia až o 8%.

Výška mzdy poslancov závisela od výšky schodku rozpočtu. Keďže výška výška mzdy sudcov závisela od mzdy poslancov, tak aj výška mzdy sudcov závisela od výšky schodku. Práve to namietal Madej (.pdf) už v rozprave o tejto novele výšky - že mzda sudcov závisí od schodku rozpočtu. 

Pre rok 2012 a ďalšie sa mala výška platov odvíjať od podielu schodku verejnej správy SR a od hrubého domáceho produktu. Platy sa podľa Sulíka mali po dvoch rokoch rozmraziť a následne znížiť o dvojnásobok deficitu. 

Už koncom roka 2011 však kvôli vývoju deficitu sa mali mzdy poslancov a tak aj sudcov zvýšiť o stovky eur. Odhady sa pohybovali na úrovni 370 až 600 eur. Podľa SME hovoril v novembri 2011 Líder OĽaNO o 500 eur, Kažimír o 400 eur, Kancelária NR SR o 362 eur.

21. decembra 2011, teda takmer presne o rom po novele z roku 2010, sa zákon novelizoval, a mzdy ústavných činiteľov sa zmrazili. 

Na základe návrhu skupiny 35 poslancov namietajúcich nesúlad zákona č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky s Ústavou SR rozhodol Ústavný súd v pléne 11. decembra 2013 vyslovením nesúladu v jednom z bodov návrhu týkajúceho sa práve zníženia platového pomeru sudcov v 3 paragrafoch (§ 2 ods. 1 v časti „znížený podľa ods. 2“, § 2 ods. 2 a § 29g ods. 1 vo vzťahu k sudcom a § 29g ods. 4, 8 a 9),  ostatné zamietol.  Už v odôvodnení tohto rozhodnutia ÚS konštatoval že niektoré napadnuté ustanovenia zákona obsahujú mechanizmus úpravy (znižovania) platov viacerých ústavných činiteľov, ktorých plat sa odvíja od platu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.02.2014
success
error