DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Opýtajte svojho straníckeho šéfa, ktorý sedel vo vládach, kde sa, všade sa privatizovalo. Buď bol šéfom služobného úradu za tej prvej Dzurindovej vlády alebo bol potom ministrom v dvoch pravicových vládach. Bol pri predajoch majetku.

Stav slovenskej ekonomiky - 17.02.2014
Zavádzajúce

Minister Kažimír správne uvádza kariérnu dráhu D. Lipšica. Je taktiež pravdou, že za prvej aj druhej Dzurindovej vlády sa privatizovalo, pravdou však nie je že by sa privatizovalo za vlády I. Radičovej. Hoci bolo plány privatizovať, nestihli sa. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Prvá Dzurindova vláda:
Zoznam predaného majetku z čias prvej vlády Mikuláša Dzurindu (1998-2002) je spísaný v komentári Hospodárskych novín (25. septembra 2002). Išlo napríklad o SPP, Transpetrol, Slovenskú autobusovú dopravu, Solivary Prešov, Slovenskú sporiteľňu a ďalšie

Druhá Dzurindova vláda:
Počas druhej vlády Dzurindu (2002-2006) sa pripravoval privatizácia Carga, no nebola dokončená. Podobne bola začatá privatizácia bratislavského letiska, no nebola dokončená. Počas 2. Dzurindovej vlády však boli predané Slovenské elektrárne a vodné dielo Gabčíkovo.

Vláda I. Radičovej:
Vláda Ivety Radičovej mala tiež v programovom vyhlásení body o vstupe súkromného kapitálu napríklad do štátneho Carga či dokončenie privatizácie bratislavského letiska. Vláda I. Radičovej plánovala aj transformáciu nemocníc, ktorú SMER-SD označoval za skrytú privatizáciu. Transformácia nakoniec nebola realizovaná. V októbri 2011 I. Radičová stopla všetky tendre na privatizačných poradcov, ktorý mali radiť pri predaji okrem Carga, letiska či Tlecomu aj SAD-iek, zbrojárskej firmy DMD Holding či podielov v kúpeľoch Sliač a Bardejov. Inými slovami, vláda I. Radičovej mala v pláne privatizovať, no neprivatizovala lebo jednoducho nestihla. 

Podľa životopisu D. Lipšica zastával v každej zo spomínaných vlád pozíciu, o ktorých hovorí minister Kažimír.

1998 - 2002 zastával funkciu vedúceho úradu Ministerstva spravodlivosti SR, nebol však v NR SR ako poslanec a teda nehlasoval za privatizácie za prvej Dzurindovej vlády.
2002 - 2006 minister spravodlivosti Slovenskej republiky a podpredseda vlády, člen vlády SR.
2010-2012 minister vnútra Slovenskej republiky, člen vlády SR.

Dátum zverejnenia analýzy: 16.02.2014
success
error