DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Alajos Mészáros

SMK

V septembri Európska komisia odmietla občiansku iniciatívu tzv. Minority Safepack na. Táto iniciatíva, ktorá navrhuje opatrenia na ochranu domorodých menšín, je podporovaná organizáciami 14 európskych krajín.

Vystúpenia poslancov Európskeho parlamentu, cast 5. - 12.02.2014
Pravda

Občianska iniciatíva Minority Safepack bola pripravená komisiou pozostávajúcou z členov Federálnej Únie Európskych Národností (FUEN), Mládeže Európskych Národností (YEN), Demokratickej aliancie Maďarov v Rumunsku a Juhotyrolskou ľudovou stranou. Bola podaná 15.júla 2013 a zamietnutá Európskou Komisiou 13. septembra 2013. Komisia zdôvodnila odmietnutie tým, že návrh na legislatívne posilnenie ochrany a podpory národnostných a jazykových menšín v EÚ nie je v kompetenciách Komisie.


citátu Attilu Korodiho (rumunský europoslanec reprezentujúci maďarskú menšinu, jeden z iniciátorov Minority Safepack, pozn.) vyplýva, že organizácie zo 14 krajín podporili túto iniciatívu. Nepodarilo sa nám zistiť, presne ktoré organizácie to boli, no vzhľadom na fakt, že len členovia občianskej komisie, ktorí návrh podávali, pochádzajú zo šiestich rôznych krajín, združenie YEN pôsobí v 18 európskych krajinách a jej členov tvorí 40 organizácií, a FUEN zastrešuje 90 členských organizácií v 32 krajinách, je možné, že počet krajín podporujúcich túto iniciatívu je ešte vyšší. 

Dátum zverejnenia analýzy: 12.02.2014
success
error