DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

Vtedy (v čase prvého kontrolného dňa na Ministerstve spravodlivosti, pozn.) pán minister spravodlivosti sľúbil, že predloží koncepciu súdnictva, jeho ďalších zmien, do dnešného dňa sa nič také nestalo.

Fico a Hrušovský o dôveryhodnodnosti justície - 04.02.2014
Pravda

Prvá kontrola na Ministerstva spravodlivosti sa uskutočnila v októbri 2012. V tom čase minister Borec hovoril o pripravovanej koncepcii modernizácie a stabilizácie súdnictva, ktorú mal predložiť v prvom polroku 2013. Tento alebo podobný dokument nebol do dnešného dňa (4. februára 2014) predložený na rokovanie vlády alebo rokovanie parlamentu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Prvú kontrolu Ministerstva spravodlivosti uskutočnil premiér ešte v októbri roku 2012.

Je pravdou, že Borec plánoval predložiť v prvom polroku koncepciu stabilizácie a modernizácie súdnictva. 

TASR, 9. novembra 2012 uvádza:

"Borec v súvislosti s pripravovanými riešeniami spomenul komplexnú rekodifikáciu Občianskeho súdneho poriadku, racionalizáciu trestnej politiky či odstraňovanie deficitu v oblasti elektronizácie justície. "Tieto opatrenia sú uvedené v legislatívnom pláne na toto volebné obdobie. Koncepciu stabilizácie a modernizácie súdnictva plánuje ministerstvo predložiť v prvom polroku 2013," avizoval."

Aj Programové vyhlásenie (.rtf) vlády SR 2012-2016 uvádza:

"Vláda vypracuje novú koncepciu stabilizácie a modernizácie súdnictva, ktorá bude základom pre novú právnu úpravu." 

Dokument o koncepcii a stabilizácii súdnictva neboli do dnešného dňa na rokovanie vlády alebo NR SR predložené. 

S plánom zásadných zmien prišiel minister spolu s premiérom až v januári 2014. Tieto však ešte nie sú v paragrafovom znení, ale určené na verejnú diskusiu.

TASR (30.1.2014):

"Premiér Robert Fico (Smer) a minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru) predkladajú na verejnú diskusiu sériu návrhov, ktoré by viedli k výrazným zmenám v práci sudcov. Tím, ktorý bude pracovať na legislatívnej forme jednotlivých návrhov, ako aj rokovania s opozičnými predstaviteľmi, sudcami a ďalšími ľuďmi z prostredia justície bude mať na starosti minister spravodlivosti Tomáš Borec. Ten pripravil aj sériu doplňujúcich opatrení, ktoré na jednej strane posilňujú právomoci predsedov súdov, na druhej strane zvyšujú zodpovednosť sudcov."

Dátum zverejnenia analýzy: 02.02.2014
success
error