DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Hrušovský

KDH

Poviem príklad Nitry. Vtedy predseda krajského súdu, ktoré končil vo funkcii predsedu preto, lebo mu uplynulo funkčné obdobie, bol sudcovskou radou Krajského súdu Nitra znovu navrhnutý štyrikrát sudcami krajského súdu a pán minister Harabin ho vtedy nevymenoval a vieš prečo? Preto, lebo bol aj členom súdnej rady a on v súdnej rade nehlasoval za to, aby Štefan Harabin po tom, keď končil vo funkcii ministra spravodlivosti, bol navrhnutý na vymenovanie šéfa Najvyššieho súdu.

Fico a Hrušovský o dôveryhodnodnosti justície - 03.02.2014
Nepravda

Hrušovský neuvádza príklad z Nitry správne. Hrušovský hovorí o Jánovi Vankovi, ktorý nebol vymenovaný ministrom Harabinom až trikrát, keď bol jediným kandidátom na post predsedu krajského súdu v Nitre. Na štvrtýkrát bol Vanko navrhnutý komisiou ako prvý kandidát, no Harabin vymenoval Šupu. 


Vanko nebol členom Súdnej rady v čase, keď  voľba na šéfa Najvyššieho súdu v júni 2009 prebehla. Vanko bol členom Súdnej rady v rokoch 2002-2007. Hlasovanie o predsedovi Najvyššieho súdu, v ktorom bol Harabin zvolený do tejto funkcie bolo už v čase keď Vanko nebol členom Súdnej rady. Harabin ho teda nemohol nevymenovať za predsedu krajského súdu kvôli hlasovaniu, ktoré sa uskutočnilo o dva roky neskôr a ešte keď Vanko v tom čase nebol členom Súdnej rady. Tým sa stal opätovne až v roku 2012. Vzhľadom na viaceré nepresnosti, hodnotíme výrok ako nepravdivý.
Pavol Hrušovský hovorí o sudcovi Jánovi Vankovi, bývalom predsedovi krajského súdu v Nitre, ktorý bol podľa denníka SME považovaný za ,,neprechodného pre Harabina". 

SME, 4. júla 2009:
,,(Vanko) krajskému súdu v Nitre šéfoval desať rokov, od jeho vzniku. V apríli 2007 ho nahradil Miroslav Šupa.
Zarážajúce je, že sa vtedy výberové konanie opakovalo štyrikrát. Tri razy sa totiž prihlásil len vtedajší predseda Ján Vanko. Napriek tomu, že uspel, vtedajší minister Harabin ho nevymenoval. Do štvrtého výberového konania sa prihlásil aj druhý uchádzač - Miroslav Šupa. Hoci výberová komisia určila ako prvého v poradí Vanka, minister menoval do funkcie Šupu."


Voľba predsedu Najvyššieho súdu SR je podľa Rokovacieho poriadku Súdnej rady, tajná a teda výsledky hlasovania nie sú verejné. Nie je možné určiť, ktorý člen Súdnej rady hlasoval za ktorého kandidáta. Štefan Harabin v júni 2009 získal 15 hlasov zo 17, dvaja sa zdržali.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.02.2014
success
error