DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

...tentokrát sme prijali teda týchto troch ľudí, Ujgurov, faktom je, že nie sú na žiadnom zozname teroristov, nebolo po nich vyhlásené žiadne pátranie...

Boj o Prezidentský palác - Osuský vs Behýl - 20.01.2014
Pravda

Trojica Ujgurov, ktorých prijalo Slovensko, sú považovaný cínskou vládou za príslušníkov skupiny, ktorú aj USA identifikuje ako teroristickú skupinu. V roku 2008 ich však americký súd oslobodil, co znamená, že neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by ich usvedcovali z príslušnosti k teroristickej skupiny. Výroky Cíny preto možno skôr chápat ako diplomatický postoj ako dôkazy o teroristickom pozadí prepustených Ujgurov. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Koncom roka 2013 Slovensko prijalo dalších troch väznov, príslušníkov moslimskej menšiny Ujgurov. Podla Cíny sú traja väzni teroristi z Islamského hnutia Východného Turkestanu a žiada ich vydanie do Cíny.

„Sú to skutocní teroristi. Predstavujú hrozbu nielen pre Cínu, ale aj pre krajinu, ktorá ich príjme,“ povedal hovorca cínskeho ministerstva zahranicia Cchin Kang podla agentúry Reuters."

Islamské hnutie Východného Turkmestanu (East Turkestan Islamic Movement) považuje za teroristickú skupinu nielen Cína, ale aj USA.

Ako sa uvádza v správe Reuters, americký súd trojicu prepustil v roku 2008, co znamená, že neexistujú žiadne dôkazy o ich teroristickom pozadí. 

Reuters, 2. januára 2014:

"China's Foreign Ministry criticized the United States on Thursday for sending the last three Uighur Chinese inmates at the Guantanamo Bay detention center to Slovakia, saying they were "terrorists" who posed a real security danger. ...Chinese Foreign Ministry spokesman Qin Gang said the three were members of the separatist East Turkestan Islamic Movement, which Beijing labels a terror group.

But U.S. officials have deemed they pose no threat to the United States. In 2008, a U.S. court ordered that they be released. They have been resettled in El Salvador, Switzerland, Bermuda, Albania, and the Pacific island nation of Palau."

Dátum zverejnenia analýzy: 19.01.2014
success
error