DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Osuský

SaS

Jej (strany OKS, pozn.) politické programy boli hodnotené ako ekonomicky najlepšie a najliberálnejšie.

Boj o Prezidentský palác - Osuský vs Behýl - 20.01.2014
Pravda

Podľa INESS bol v roku 2006 bol program vyhodnotený ako najviac protrhovo orientovaný, pričom však nebola hodnotená kvalita programu. V roku 2002 bol program OKS vyhodnotený IVO ako vôbec najlepší. Osuský použil prijateľnú politickú skratku, výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

OKS išla do volieb samostatne v rokoch 2002 a 2006. V roku 2012 Osuský kandidoval na kandidátke SaS. V roku 2010 kandidovali členovia OKS na kandidátke Most-Híd (kandidátna listina č. 18).

Pre overenie tohto výroku budeme preto posudzovať volebné programy OKS z rokov 2002 a 2006, keď išli do volieb samostatne. 

Výrok je hodnotený pravdivo a to na základe výsledkov správy vydanej INESS. 

INESS hodnotil v roku 2006 volebný program OKS na rok 2006. OKS dosiahla najviac bodov v oblasti ekonomika ako protrhovo orientovaný programom. 

"Podľa ekonomických programov je najviac protrhovo orientovanou stranou OKS."

OKS mala v roku 2006 najviac protrhový program zo všetkých strán aj v oblasti zdravotníctvo, školstvo a sociálny systém.

INESS nehovoril o kvalite tj. najlepší alebo najhorší program, ale akési odstupňovanie programu od ľavicových programov - kontroly štátu až po liberálne a protrhové programy.

Volebný program strany OKS z roku 2002 bol Inštitútom pre verejné otázky(IVO) ohodnotený ako najkvalitnejší a najlepšie spracovaný volebný program. I. Radičová v roku uviedla, že Z hľadiska prepracovanosti mala vo volebnom programe najlepšie podchytenú sociálnu oblasť OKS. Bližšie informácie o hodnotení Demagog.SK nezistil. V hodnotení F.A. Hayeka v roku 2002 sa strana OKS neobjavila

Dátum zverejnenia analýzy: 19.01.2014
success
error