DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

My sme urobili isté zmeny, ktoré sa týkajú napríklad samostatne zárobkovo činných osôb. Vzhľadom na to, že sa zaviedli iné daňové a teda odvodové povinnosti pre živnostníkov, veľmi veľký počet ľudí, cirka 9 000, prešiel z formy živnostníckej na formu jednotlivých obchodných spoločností. To znamená, založili si viacej s.r.o.

Zákon o dávkach v hmotnej núdzi - 20.01.2014
Pravda

Podľa údajov z Registra organizácií ku koncu prvého štvrťroka 2013 na Slovensku aktívne pôsobilo 377 310 samostatne zárobkovo činných osôb čo predstavuje medzikvartálny pokles oproti štvrtému kvartálu roka 2012 o 10 142 živnostníkov. 

 

 

Takýto vývoj nastal kvôli kvôli zmenám v daňovo-odvodovom systéme a obmedzeniu paušálnych výdavkov. Živnostníci  rušia svoje živnosti, avšak neodchádzajú z biznisu, iba sa menia na spoločnosti s ručením obmedzeným. Je to pre nich totiž výhodnejšie - ak živnostník zarába viac ako 1 050 eur mesačne, tak sa mu oplatí vytvoriť si spoločnosť s ručením obmedzeným, pretože ako živnostník by na odvodoch zaplatil viac. Najväčším problémom pre živnostníkov je obmedzenie paušálnych výdavkov. Nové maximum je 420 eur mesačne a to zvyšuje daňové aj odvodové zaťaženie.

Prirodzenou reakciou je teda prechod na evidovanie reálnych výdavkov a najvýhodnejším riešením je spoločnosť s ručením obmedzeným. Živnostník si založí s.r.o a zamestná sa v nej za minimálnu mzdu. To znamená, že odvody platí minimálne. Na konci roka si vyplatí zisk. To síce znamená zaplatiť daň z príjmov v s.r.o a zdravotného odvodu z dividend, stále je to však menej ako poplatky pre živnostníkov. 

Ľuboš Pajerský zo spoločnosti Altnuo, ktorá sa venuje poradenstvu a zakladaniu obchodných spoločností, sa o trende rušenia živností vyjadril nasledovne: „Záujem o zmenu formy podnikania na prelome rokov, v mesiacoch december 2012 a január 2013, sa zvýšil o 60 percent oproti ostatným mesiacom. Podnikanie prostredníctvom s.r.o. sa totiž vyplatí už od mesačného príjmu 700 eur,“ tvrdí.

I keď Ján Richter presne neuviedol, v ktorom kvartáli malo 9000 živnostníkov prejsť na s.r.o, tieto údaje sa približne zhodujú s vyššie spomenutými štatistikami Štatistického úradu za rok 2012 a 2013.

 


 

 

Dátum zverejnenia analýzy: 19.01.2014
success
error