DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Nakoniec sa dohodlo memorandum (o dodávkach plynu, pozn.) aj v spolupráci s Európskou komisiou, to znamená, trojstranne, my sme ju podpísali, poslali ukrajinskej strane...

Boj o Prezidentský palác - Osuský vs Behýl - 20.01.2014
Pravda

Výrok hodnotíme ako pravdivý, keďže je pravdou, že memorandum ohľadom reverzného toku plynu na Ukrajinu zo Slovenska Slovensko podpísalo a poslalo na Ukrajinu. Európska Únia spolupracovala na tomto memorande. Medzičasom návrh dohody podpísala aj ukrajinská strana.  

Podrobne o tejto dohode informuje SITA. Memorandum reaguje na problémy Ukrajiny s dodávkami plynu od Ruska. To totiž od Ukrajiny požadovalo približne 400 dolárov za tisíc kubických metrov plynu. Memorandum predstavuje dohodu o spoločnej spolupráci medzi Slovenskom a Ukrajinou pri hľadaní technickej realizácie vybudovania reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu. Memorandum teda nepredstavuje záväzok Slovenska o dodávaní plynu ukrajinskej strane, ale iba o spolupráci pri možných spôsoboch realizácie tohto produktu. Návrh dohody pred pár dňami (15. januára 2014) podpísala aj ukrajinská strana, podľa správy SITA už EUSTREAM (slovenský prepravca plynu) pozval predstaviteľov NAFTOGAZu (ukrajinský prepravca plynu) na spoločné rokovania ohľadom finalizácie memoranda. 

Ako uvádzame nižšie, Ukrajina vyrokovala s Ruskom nižšie ceny plynu, takže k realizácii dohody nakoniec nemusí dôjsť. Euractiv a Reuters informujú, že memorandum o reverznom toku plynu na Ukrajinu bola spolupráca s Európskou úniou.

Demagog.SK nezistil originálne znenie memoranda. 

Dátum zverejnenia analýzy: 19.01.2014
success
error