DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Navyše tie zákony (zákony prijaté v Ukrajine napr. zákon o trestnej zodpovednosti za ohováranie vládnych predstaviteľov, pozn.) neboli zaradené do programu, neboli prerokované vo výboroch. Hlasovalo sa o nich bez hlasovacích kartičiek, len dvíhaním rúk. Veľmi pochybným sčítavaním.

Boj o Prezidentský palác - Osuský vs Behýl - 20.01.2014
Pravda

Je pravdou, že hlasovanie aj za zákon o trestnej zodpovednosti za ohováranie vládnych predstavitelov, bolo sprevádzané neobvyklým spôsobom hlasovania a problematickým scítavaním hlasov. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Zákony, ktoré boli 16. januára 2014 prijaté v ukrajinskom parlamente vyvolali znepokojenie predstavitelov Európskej únie. Jedným z prijatých zákonov bol aj zákon o trestaní ohovárania a propagácie extrémizmu alebo napríklad zákon o zákaze používania masiek na demonštráciách. 

Viaceré zahranicné zdroje priniesli informácie o spornom hlasovaní o týchto kontroverzných zákonoch. Reuters uvádza, že hlasovanie nebolo zaužívanou formou cez elektronické hlasovanie, ale netradicne zdvíhaním rúk. Pri tom spôsobe hlasovanie mohol vzniknút problém scítavania.

"The decision in parliament, taken suddenly by a show of hands which caught the opposition off-guard, followed a court ban on protests in Kiev...The EU's ambassador to Ukraine, Jan Tombinsky, joined opposition leaders in condemning the way the law was rushed through parliament by a show of hands rather than by the customary electronic system of voting - a mechanism which opposition deputies can physically block. "I am concerned about the way some laws were voted in parliament today. Norms should be adopted through proper procedures, otherwise the credibility of democratic institutions and of the legal system is at stake," he said in a statement."

Financial Times uvádza, že hlasovanie zdvíhaním rúk bolo problematické, pretože samotné hlasovanie prebehlo príliš rýchlo, aby sa zabezpecilo presné scítanie hlasov (zdvihnutých rúk).

"The rules were adopted in an unconventional manner in parliament. While opposition lawmakers were occupying the dais of the chamber, pro-Yanukovich MPs huddled on the other side of the hall and adopted 11 new laws, by shows of hands that were too rapid to be counted."

Dátum zverejnenia analýzy: 19.01.2014
success
error