DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

...sme ich nepredali (slovenských paraglajdistov, pozn.), že sme neurobili žiaden obchod ani politický, ani finančný ani žiaden ďalší. Slovensko neurobilo žiaden kompromis a ani neplatilo žiadnu cenu.

Boj o Prezidentský palác - Osuský vs Behýl - 20.01.2014
Neoveriteľné

Oficiálne výstupy Úradu vlády a výroky premiéra a ministra zahraničných vecí nehovoria o ústupkoch pre Irán za prepustenie paraglajdistov. Na druhej strane, bývalý minister zahraničných vecí E. Kukan pripúšťa, že mohlo dôjsť k ústupkom. Irán u údajne žiadal výmenu paraglajdistov za zajatcov. Vzhľadom na nejednoznačnosť zdrojov, výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

V polovici mája 2013 boli ôsmi Slováci a jeden Iránec zatknutý neďaleko tretieho najväčšieho mesta Iránu Isfahán. Režim ich obvinil z údajnej špionáže. Dôvodom mala byť technika, ktorú mali pri sebe a údajné fotografovanie zakázaných objektov. 

Šesť z ôsmych paraglajdistov bolo prepustení už začiatkom septembra.  

Tlačové agentúry TASR, ČTK, SITA (12 decembra 2013) uvádzajú, Premiér vyjadril presvedčenie o tom, že ak by sa Slovensko v tomto neangažovalo a nevyvinulo maximálne politické, diplomatické a spravodajské úsilie, tak by určite neboli na slobode, ale čelili vysokým trestom odňatia slobody.

Tlačová správa Úradu vlády SR uvádza, že 12. decembra 2013 rokovali predseda vlády R. Fico a minister zahraničných vecí M. Lajčák s hlavným zástupcom iránskeho prezidenta E. Džahangírím o prepustení zvyšných dvoch paraglajdistov. Úrad vlády SR opäť informoval, že "Slovensko vyvinulo"maximálne politické, diplomatické, ale aj spravodajské úsilie" k tomu, aby Irán Slovákov prepustil."

Už začiatkom septembra 2013 však bývalý minister zahraničných vecí uviedol, že v tejto oblasti môže Irán vyjednať so Slovenskom za prepustenie paraglajdistov ústupky. 

"Tu sa dá zaplatiť určitá cena v tom, že Slovensko síce bude dodržiavať všetky postoje Európskej únie, ale nebude sa aktívne angažovať a vystupovať na medzinárodných fórach proti Iránu búrlivými, plamennými prejavmi" 

Denník SME 13. decembra 2013 uvádza, že nie je známe aké ústupky Slovensko Iránu sľúbilo. Údajne mal záujem zajatcov vymeniť za svojich. 

Dátum zverejnenia analýzy: 19.01.2014
success
error