DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

..nikdy sme neboli spokojní s tým, že bývalý prezident Bush zriadil tento detenčný tábor v Guantáname... ak sme jeho existenci u Guantánama kritizovali, tak by sme sa mali zapojiť aj do jeho likvidácie, koniec koncov vyzvala nás k tomu aj Európska rada aj Európsky parlament, Európska únia sa do tohto procesu zapojila.

Boj o Prezidentský palác - Osuský vs Behýl - 20.01.2014
Pravda

Je pravdou, že Európsky parlament ako aj komisár Rady Európy vyzvali clenské štáty EU aby pomohli s likvidáciou Guantanáma prijatím bývalých väznov. Taktiež je pravdou, že slovenská strana kritizovala Guantanámo. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Vyhlásenie Ministerstva zahranicných vecí SR z 20. januára 2010, ktoré verejne oznamuje plánované prijatie troch väznov z Guantanama, uvádza:

"Je to gesto solidarity SR (prijatie troch bývalých väznov z Guantanáma, pozn.) voci spojencovi, ktorý chce vyriešit problém zdedený z minulosti. Slovenská vláda tento problém kritizovala, privítala snahu o jeho vyriešenie a považuje za zodpovedné, že Slovensko je teraz súcastou tohto riešenia."

Demagog.SK nezistil staršie kritické postoje slovenskej strany ku Guantanámu. 

Minister Lajcák má pravdu, že Európsky parlament vyzval clenské štáty k tomu, aby prijali väznov z Guantanáma.

"...the European Parliament welcomes President Obama's decision to close Guantánamo Bay but recalls that the main responsibility for the closing and for the future of the prisoners rests with the United States. MEPs, nevertheless, call on the Member States to be prepared to accept Guantánamo inmates in the EU in case the US asks so, in a resolution adopted in Strasbourg and adopted with 542 votes in favour, 55 against and 51 abstentions."

Na rovnakú postoj vyzval aj Urobil tak aj Komisár Rady Európy pre ludské práva - Thomas Hammarberg. 

"I am convinced about the US authorities’ determination to go ahead with the closure and the urgent need of effective support by European states to contribute to the attainment of this goal." 

V oboch prípadoch išlo o výzvy z roku 2009. To kolko a ci vôbec krajina príjme bývalých väznov je na rozhodnutí tej danej krajiny.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.01.2014
success
error