DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Miroslav Lajčák

SMER-SD

Ja som v októbri rokoval s pakistanským úradujúcim ministrom zahraničných vecí, zdôraznil som, ako je pre nás táto otázka dôležitá (vyšetrenie teroristického útoku v Pakistane, pozn.) a citlivá...

Boj o Prezidentský palác - Osuský vs Behýl - 20.01.2014
Nepravda

Stretnutie s predstaviteľom pakistanskej strany sa teda uskutočnilo v novembri a nie v októbri 2013. Stretnutie bolo s poradcom pre národnú bezpečnosť a zahraničné veci Sartajom Azízom, nie samotným ministrom. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

V júni 2013 počas teroristických útokov v Pakistane na úpätí hory Nanga Parbat zahynuli dvaja slovenskí horolezci, dvaja Slováci – Anton Dobeš a Peter Šperka, ktorí boli členmi ukrajinsko-slovensko-gruzínskej expedície. 

TASR informovala, že M. Lajčák sa stretol 11. novembra 2013 s poradcom predsedu pakistanskej vlády pre národnú bezpečnosť a zahraničné veci Sartajom Azízom. Stretnutie sa udialo pri príležitosti schôdzky ministrov zahraničných vecí Ázia-Európa (ASEM) v indickom Naí Dillí. Lajčák mal požiadať Pakistan o informácie k vyšetrovaniu útoku na horolezcov.

Podľa programu ministra v októbri 2013 sa žiadne oficiálne stretnutie s pakistanským ministrom zahraničných vecí neuskutočnilo. 


Dátum zverejnenia analýzy: 19.01.2014
success
error