DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jaroslav Paška

SNS

Aj keď si Európska únia v Lisabonskej stratégii pred takmer 10 rokmi vytýčila cieľ, že do prelomu milénia sa stane najrýchlejšie sa rozvíjajúcou vzdelanostnou ekonomikou sveta, život nám dokázal, že medzi politickými deklaráciami a realitou bývajú veľké rozdiely.

Vystúpenia poslancov Európskeho parlamentu, cast 1. - 15.01.2014
Nepravda

Výrok hodnotíme ako nesprávny, pretože Jaroslav Paška nesprávne pracuje s daným dokumentom. Cieľ, ktorý uvádza J. Paška bol vytýčený v roku 2000, teda pred viac ako 10 rokmi a nie "pred takmer 10 rokmi". Navyše, podľa Lisabonskej stratégie, nemal byť tento cieľ naplnený do "prelomu milénia", ale v priebehu prvého desaťročia 21. storočia.

Lisabonská stratégia z roku 2000 uvádza (čl. 5): 

"Únia má dnes nový strategický cieľ na najbližšie desaťročie: stať sa najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou znalostnou ekonomikou na svete, schopnou udržateľného hospodárskeho rastu so zvýšeným počtom a kvalitou pracovných miest a väčšou sociálnou súdržnosťou."

Ak J. Paška hovorí o prelome milénia, myslel by tým buď rok 2000, alebo 3000. Lisabonská stratégia bola prijatá v roku 2000, pričom v roku 2010 mali byť dosiahnuté stanovené ciele. J. Paška hovorí "pred takmer 10 rokmi". Zrejme mal na mysli revidovanú verziu Lisabonskej stratégie, ktorá bola prijatá v roku 2005. Avšak ako sme už uviedli, spomínaný cieľ bol súčasťou pôvodnej Lisabonskej stratégie z roku 2000.

Dátum zverejnenia analýzy: 15.01.2014
success
error