DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Helena Mezenská

OĽaNO

...ak sa prerokovával zákon o obnoviteľných zdrojoch v parlamente, s ktorým bola spojená aj dvojdňové rokovanie v parlamente o vyslovení nedôvery vláde...

Co prinesie rok 2014 a prezidentskí kandidáti - 14.01.2014
Nepravda

Nie je pravdou, že by zákon o obnoviteľných zdrojoch bol spojený s odvolávaní predsedu vlády R. Fica. Podľa Návrhu na vyslovenie nedôvery, dôvodom bol spôsob a forma prebratia SPP. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.

Poslankyňa H. Mezenská sa odvoláva na Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Je síce pravda, že sa o tomto legislatívnom návrhu rokovalo v NR SR v období od 12.  septembra 2013 (I.čítanie) do 22. októbra 2013 (II. a III.čítanie), ale s určitosťou možno konštatovať, že nebol zaradený do programu 24. schôdze (17-19. septembra 2013) Národnej rady Slovenskej republiky konanej dňa 17. septembra 2013, ktorej jediným bodom bol Návrh skupiny Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. 
Predseda vlády bol odvolávaný na základe materiálu Ministerstva hospodárstva SR pod názvom ,,Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s., keď dokument mal v záhlaví J&T. Ani v dokumente Návrh na vyslovenie nedôvery sa nespomína návrh zákona o podpore obnoviteľných zdrojoch energie. Ako dôvod na vyslovenie nedôvery bol práve dokument a spôsob prevzatia matky SPP. 

Samotná Mezenská považovala aj zákon o obnoviteľných zdrojoch ako jeden z dostatočných dôvodov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Ten však nebol zahrnutý do Návrhu na vyslovenie nedôvery.

TASR, 12. septembra 2013:

"Myslím si, že je dostatok dôkazov o tom, že vláda pod vedením Roberta Fica nezastupuje štátne, občianske záujmy, ale záujmy finančných skupín. Svedčí o tom nielen nevýhodné odkúpenie stratovej časti SPP, pričom dochádza k prevzatiu ziskových častí finančnými skupinami, ale aj predložený zákon o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý nebol stiahnutý na môj podnet a v ktorom bolo jasne deklarované, že vláda nebola schopná vyrokovať stiahnutie arbitráže pre U.S. Steel v hodnote 260 miliónov eur. Mám dostatok dôkazov na to, že vláda pod vedením Roberta Fica nie je viac kompetentná, morálna a ani dôveryhodná, aby mohla čestne a zodpovedne spravovať tento štát," dodala opozičná poslankyňa (Mezenská, pozn.)."

Dátum zverejnenia analýzy: 12.01.2014
success
error