DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Viliam Fischer

Nestraníci

...my máme priemernú obložnosť 70 %, vonku je to cez 80 %.

Co prinesie rok 2014 a prezidentskí kandidáti - 13.01.2014
Pravda

Viliam Fisher hovorí pravdu o tom, že využitie lôžok je na Slovensku okolo 70%, obložnosť lôžok nad 80% (až 91%) je len v prvých päť najlepších krajinách v OECD. Priemer OECD je len 75%. Vzhľadom na to, že Fisher sa trafil aspoň do údaju prvých top päť krajín, výrok hodnotíme ako pravdivý.


Podľa Strategického rámca starostlivosti o zdravie a roky 2013-2020, ktorý vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva, je obložnosť lôžok akútnej starostlivosti na úrovni 66,5% (.pdf, s. 28). Čiže po zaokrúhlení približne 70%. Priemer v krajinách OECD je 75,2%, čo rozhodne nie je nad 80%. Nad 80% je to len v prípade top päť krajín v OECD - priemer obložnosti lôžok akútnej starostlivosti je 91%.

Denník Pravda:
"Slovensko má v súčasnosti v nemocniciach na počet pacientov väčší počet lôžok, ako je priemer krajín OECD. U nás je 34-tisíc lôžok, priemer OECD uvádza 27-tisíc. Cieľom ministerstva zdravotníctva je redukciou lôžok zlepšiť ich využitie. „Rezort zdravotníctva v danom materiáli vychádzal z priemerných čísiel obložnosti, ktoré sa v súčasnosti pohybujú na úrovni 65–70 %, počítame s tým, že v budúcnosti by malo byť využitie akútnych lôžok na úrovni 85 %,“

Univerzitná nemocnica L.Pasteura v KE:
„Vychádzali sme z dlhodobého vývoja obsadenosti. Navrhli sme redukciu o 190 lôžok, čo predstavuje 14 percent. Zmysel tejto redukcie vidíme v zefektívnení prevádzky. Časť izieb zrekonštruujeme na nadštandardné, po ktorých je veľký dopyt zo strany pacientov. Pobyty na týchto izbách sú spoplatňované, takže náklady sa nám rýchlo vrátia.“ K ohrozeniu zdravotnej starostlivosti podľa Marinovej nemôže dôjsť, pretože dlhodobá obložnosť bola okolo 70 percent.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.01.2014
success
error