DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

Za nás to robili 42 firiem (oprava havárií, pozn.). Za éry Flašíkovej-Beňovej to robili len tri firmy.

Volby VÚC 2. kolo - Bratislava - 19.11.2013
Nepravda

Bratislavský kraj má dlhodobo problém s riešením havárií. Rozdiel medzi jednotlivými krajmi je enormný. "Od roku 2010 bolo v Bratislavskom kraji 215 havárií, v Prešovskom kraji boli 3, v Žilinskom 2 a Nitrianskom 1 havária. V ostatných krajoch nemali za ten čas ani jednu haváriu." Nejedná sa iba o opravy urgentných porúch, ale o stavebné a rekonštrukčné práce. Firma, ktorá je vybraná na danú situáciu musí preto vzísť z verejnej súťaže. "Vzniká preto podozrenie, či župa nevykazovala havárie len na papieri."
"Župa tvrdí, že hoci nerobila súťaže, oslovila vždy tri firmy, z ktorých si vybrala tú, ktorá dala najnižšiu cenovú ponuku. „Havárie sú odstránené pri reálnych cenách,“ uviedla hovorkyňa Bratislavského kraja Iveta Tyšlerová."

Bratislavský kraj nemôže čerpať eurofondy a tieto havárie musí riešiť z vlastného rozpočtu. Denník Pravda informuje, že najčastejšie sa k zákazkám dostávali firmy z Bratislavského a Nitrianskeho kraja. Niektoré z týchto firiem disponujú absenciou kontaktu či webovej adresy. Počet firiem, ktoré sa zúčastňovali oprave havárii za Moniky Flašíkovej-Beňovej zistené nebolo.
Frešov výrok tak nemôžeme označiť za pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.11.2013
success
error