DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Tibor Mikuš

Nestraníci

Poviem, zastavenie tranzitu ťažkej nákladnej dopravy po cestách 2. a 3. triedy je veľmi vážne víťazstvo a výsledok viacej ako ročnej práce s novou vládou, to neprišlo samo od seba.

Volby VÚC 2. kolo - Trnava - 14.11.2013
Pravda

Návrh novely zákona o cestnej premávke obsahujúci plošný zákaz tranzitu pre nákladnú dopravu nad 12 ton po cestách druhej a tretej triedy bol prezentovaný už za predchádzajúcej vlády Ivety Radičovej. 10. júla 2011 ho však poslanci NR SR nepodporili a odhlasovali len obmedzenie tranzitu týchto vozidiel na vybraných cestách pomocou "zákazových" dopravných značiek. 

Následne bolo obmedzenie tranzitu na cestách II. a III. triedy obsiahnuté v uznesení vlády z 21. novembra 2012, tj. už za vlády Roberta Fica. Plošný zákaz tranzitu na cestách III. triedy by mal začať platiť od 1. januára 2014, pričom od rovnakého dátumu bude prebiehať monitoring na cestách II. triedy, ktorý rozhodne o prípadnom rozšírení zákazu aj na ne. Výrok teda hodnotíme ako pravdivý, aktuálne výsledky sú skutočne výsledkom súčasnej vlády.

Podľa informácii z decembra 2012 však Ministerstvo dopravy po stretnutí s dopravcami a samosprávami uvažovalo nad inými alternatívami ako plošný zákaz nákladnej dopravy po cestách 2. a 3. triedy. V praxi však platí resp. od nového roka bude platiť uznesenie vlády z novembra 2012.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.11.2013
success
error