DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Belica

Nestraníci

Kto zastavil výstavbu budovy (novej budovy VÚC, pozn) – ja som to dvakrát zastavil, nie polícia.

Volby do VÚC - Nitra - 05.11.2013
Pravda

S otázkou priestorov pre NSK sú spojené hneď dve kauzy, ani v jednej však polícia výstavbu nezastavila.

V septembri 2004 schválili poslanci NSK kúpu budovy na Palárikovej ulici od spoločnosti GAP Real, predseda NSK Milan Belica však toto rozhodnutie nepodpísal, ako uvádza denník SME. Podľa jeho slov:

"Nepodpísal som to aj z ďalšieho – právneho dôvodu. Myslím si, že v tomto prípade malo byť vypísané výberové konanie."

Zmluvu o budúcej zmluve na kúpu budovy bez výberového konania podpísal v jeho neprítomnosti vtedajší vicežupan Miklós Feher. Fehéra v júni 2006 odsúdili za porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku.

Druhá budova úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja sa mala začať stavať v roku 2011 pri rieke a Univerzite Konštantína Filozofa, ako informovali portály Nitralive.sk alebo Noviny.sk. S verejným obstarávaním na výstavbu tejto budovy je však spojené trestné stíhanie podžupana Vladislava Boríka a riaditeľa župného úradu Petra Nagya.

Počas vyšetrovania, ktoré ešte nie je ukončené, boli všetky verejné obstarávania spojené s výstavbou novej budovy zrušené:

„Predseda NSK Milan Belica je už znechutený z komplikácií, plynúcich z prípravy výstavby novej budovy pre Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja. V každom prípade však o nej rozhodnú poslanci a on podpíše ich rozhodnutie len vtedy, ak bude v súlade so zákonom a výhodné pre kraj,“ tlmočil nám stanovisko župana jeho hovorca Stanislav Katrinec.

 25. marca informovala agentúra TASR, že úrad bude využívať priestory Župného domu a priestory na Kupeckej ulici a ku výstavbe druhej budovy tak pravdepodobne nedôjde. Župan Belica zároveň toto rozhodnutie predstavoval ako v danej situácii výhodnejšie ako stavanie novej budovy.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.11.2013
success
error