DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

József Nagy

MOST-HÍD

Chcel by som pripomenúť, že keď som bol ministrom na životnom prostredí, tak my sme dali trestné oznámenie na špeciálnu prokuratúru, na konateľov alebo na osoby, ktoré konali za spoločnosť Interblue, kvôli 15-miliónovému dlhu. Vtedy špeciálna prokuratúra po 5 mesiacoch vyhodnotila naše trestné oznámenie ako bezdôvodné.

Nezamestnanost a ochrana prírody - 21.10.2013
Zavádzajúce

Skutočne 21.Decembra 2010 podalo ministerstvo životného prostredia,ktorého ministrom bol vtedy menovaný József Nagy, trestné oznámenie na predstaviteľov americkej spoločnosti Interblue Group pre podozrenie z podvodu .

20. mája 2011 sa v médiách objavili správy, že Úrad špeciálnej prokuratúry zamietol trestné oznámenie na spoločnosť Interblue Group, s vyjadrením, že Slovenská Republika už na začiatku podpísala maximálne nevýhodnú zmluvu. Avšak ku dňu 7. Októbra sa hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová, že: "Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci," s tým že rozhodnutie stále nie je právoplatné, teda vyšetrovanie ešte nie je ukončené.

Sám, poslanec Nagy sa ešte pred zamietnutím vyjadril, že: "Ministerstvo zastáva názor, že k zločinu zo strany zástupcov Interblue group došlo. Nie je ho pravdepodobne možné preukázať na základe uzatvorenej zmluvy - ako to uvádza prokuratúra, ale na základe zlomyseľného konania zástupcov Interblue group. Preto ministerstvo životného prostredia bude konzultovať možnosť ďalšieho postupu so špecialistami na trestné právo, aby o vine a nevine mohol rozhodnúť súd."

Tento výrok hodnotíme ako zavádzanie, keďže oficiálne sa tento prípad ešte neukončil a teda 5-mesačná doba o ktorej hovorí pán poslanec Nagy je nedokázateľná, resp. neoveriteľná, vzhľadom na nedostatok informácii z Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá toto vyšetrovanie vedie.

Zdroje: http://www.enviroportal.sk/clanok/trestne-oznamenie-na-spolocnost-interblue-group-zamietnute
http://www.teraz.sk/slovensko/nagy-emisie-kalinak-kauza-vysetrovanie/60623-clanok.html

pozn :  zo stránky gen. prokuratúry sa mi nepodarili zistiť žiadne informácie o tomto prípade

Dátum zverejnenia analýzy: 20.10.2013
success
error