DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Richter

SMER-SD

Všetky zmeny (pre živnostníkov, pozn.), ktoré sme urobili, sme urobili po dohode s relevantnými zástupcami živnostníkov.

Nezamestnanost a ochrana prírody - 21.10.2013
Neoveriteľné

Zhodnotiť, či boli naozaj "všetky" zmeny, týkajúce sa živnostníkov, ktoré Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny urobilo, uskutočnené po dohode so živnostníkmi, je problematické.

Viackrát sa v médiách objavili konštatovania a poukazy na vzájomné dohody (napr. SME alebo aktualne.sk), dokonca aj Slovenská živnostenská komora, ktorá na svojej stránke píše o stretnutí živnostníkov s prezidentom, uvádza: "Vojtech Gottschall, predseda Slovenskej živnostenskej komory, na stretnutí uviedol, že sa "výrazne zmenil postoj súčasnej vlády k malým a stredným živnostníkom. Sme rovnocennými partnermi v Rade solidarity Vlády SR. Spolupráca je lepšia a počúvajú naše názory," uviedol na margo vzťahu s vládou."

Toto stretnutie sa však týkalo iba Slovenského živnostenského zväzu a Slovenskej živnostenskej komory, ktorých aj Ján Richter v relácii označil za relevantných zástupcov živnostníkov. Otázne však je, či sú to jediní relevantní zástupcovia živnostníkov na Slovensku a či by nebolo vhodné brať do úvahy aj iné živnostenské organizácie, ktoré s politikou ministerstva nemusia súhlasiť. Príkladom môže byť Aliancia živnostníkov a slobodných povolaní, ktorá vyzývala prezidenta, aby vetoval zvýšenie odvodov pre živnostníkov a dohodárov.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.10.2013
success
error