DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Za znárodnenie (nevyzdvihnutých vkladov, pozn.) ste hlasovali, pán poslanec.

Štátny rozpocet - Kažimír vs Kollár - 14.10.2013
Pravda

Minister financií naráža na novelu zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá posúvala vyplácanie nevyzdvihnutých vkladov až do konca roka 2013. Pôvodný zákon, ktorý zrušil nevyzdvihnuté vklady (anonymné vklady) bol prijatý už v roku 2001. Vklady od roku 2006 prešli na štát, no občania mali možnosť o požiadať o dodatočné vyplatenie týchto vkladov do konca roka 2012. Novela z roku 2012 tento termín posunula do konca roka 2013. Jozef Kollár hlasoval za túto novelu. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Posunutie termínu tzv. znárodnenia anonymných, resp. nevyzdvihnutých vkladov bolo súčasťou Vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy. 

O tomto zákone sa v rôznych fázach legislatívneho procesu rozhodovalo až 12 krát. Jozef Kollár zaň hlasoval sedem krát. Sám Kollár ako vtedajší šéf finančného výboru navrhol legislatívnu zmenu spomínaného zákona, ktorá sa týkala predĺženia lehoty vyplácania anonymných vkladov do konca roka 2013. Kollár hlasoval v treťom čítaní za prijatie zákona.

SME, 13. októbra 2013:

"Anonymné vklady vrátane anonymných vkladných knižiek zrušila prvá Dzurindova vláda od roku 2001, lebo boli málo transparentné. Ich majitelia mohli následne požiadať o ich výplatu v bankách. Bolo to tak do konca roka 2006. Potom prešli vklady na štát. Odvtedy ich vypláca osobám, ktoré preukázali vlastnícky vzťah k týmto peniazom."

SITA, 1. februára 2012:

"Vklady na anonymných vkladných knižkách si budú môcť ich majitelia vyberať až do konca roku 2013. Vyplýva to z nepriamej novely, ktorú poslanci schválili v rámci zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Pôvodne mohol štát vyplácať tieto vklady, ktoré naň po roku 2006 prešli, len do konca uplynulého roku."

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2013
success
error