DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Vo Washingtone na Medzinárodnom menovom fonde, kde sú dneska, tento víkend sú tam všetci ministri financií z celého sveta. Ak si pozrite a určite poznáte odkazy z Washingtonu, áno, tento rok je recesia na celom svete, predpokladajú sa problémy v rôznych oblastiach sveta, budúci rok bude lepšie.

Štátny rozpocet - Kažimír vs Kollár - 14.10.2013
Pravda

Je pravdou, že sa tento víkend (12. októbra 2013) uskutocnilo stretnutie ministrov financií v Washingtone. Správa zo stretnutia konštatuje náznaky zlepšujúcej sa situácie, hoci stále konštatuje recesiu. Zároven poukazuje na pretrvávajúce a niektoré nové riziká. Podla prognózy MMF štyri dni pred stretnutím, (8. októbra 2013) bude v roku 2014 o 0,7 p. b. vyšší rast globálnej ekonomiky ako tomu je v roku 2013. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Tento víkend sa stretli ministri financií vo Washingtone na výrocnom zasadnutí MMF. Správa zo stretnutia uvádza, že svetová ekonomika je stále v recesii, ekonomický rast je stále utlmený a riziká stále ostávajú. Existujú náznaky zlepšujúcej sa situácie v rozvinutých ekonomikách. Výstup zo stretnutia taktiež konštatuje, že eurozóna sa postupne vynára z recesie. 

"The global recovery is continuing. Growth remains subdued, however, and downside risks persist, with some new risks emerging. There are encouraging signs of improving activity in advanced economies, while growth in many emerging market economies has moderated. Growth has generally remained resilient in low-income countries. ...The recovery in the United States has gained ground, stimulus measures have induced a recovery in Japan, the euro area is emerging from recession, and in some other advanced economies including the United Kingdom growth is already picking up.  Growth (low income countries, pozn.) has generally remained resilient. Sustained and more inclusive growth requires continued actions to promote financial deepening, productive public investment and services, and sound natural resource wealth management. ...Growth in emerging market economies continues to account for the bulk of global growth, but has moderated, in a few cases to a more sustainable level."

The United States needs to take urgent action to address short-term fiscal uncertainties. The euro area should build on progress toward banking union and further reduce financial market fragmentation. Japan should implement medium-term fiscal consolidation, and structural reforms to invigorate growth. 

Je však pravdou, že tento rok je podla MMF (8. októbra 2013) odhadovaný nižší ekonomická rast ako tomu je v roku 2014. V roku 2014 bude rast podla prognózy oproti roku 2013 vyšší o 0,7 p. b. Treba však podotknút, že pôvodne v Júli 2013 bol rast na rok 2014 vyšší o 0,2 p.b. 

"It now expects global growth of 2.9% this year, a cut of 0.3% from July's estimate. In 2014 it expects global growth of 3.6%, down 0.2%."

Dátum zverejnenia analýzy: 13.10.2013
success
error