DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Maroš Šefčovič

Nestraníci

..právomoci Európskeho parlamentu sa prudko zvýšili a bolo by samozrejme veľmi nešťastné, aby vlastne to zvýšenie právomocí Európskeho parlamentu, ktorý dnes vlastne rozhoduje spolu s členskými štátmi o 90-tich percentách legislatívy akéhokoľvek druhu..

Dialóg Európa - 12.10.2013
Pravda

Lisabonská zmluva dáva Európskemu parlamentu väčšie právomoci vo viac než 40 nových oblastiach v rámci konceptu "spolurozhodovania" (co-decision), podľa ktorého má parlament také isté práva ako Rada Európy. Medzi tieto oblasti patria poľnohospodárstvo, energetická bezpečnosť, imigračná politika, súdnictvo a vnútorné záležitosti štátov, zdravotnítvo a štrukturálne fondy. 

Parlament hrá väčšiu rolu pri určovaní rozpočtov, keďže staré rozlíšenie medzi povinnými a nepovinnými výdavkami je zakázané. Parlament bude rozhodovať o celom rozpočte spoločne s Radou.

Faktom je, že Európsky parlament teraz rozhoduje o prevažnej väčšine právnych predpisov v EÚ, avšak špecifické percento 90 percent, ktoré uviedol Maroš Ševčovič,  sa nespomína nikde. 

Lisabonská zmluva po prvýkrát zo zmlúv o EÚ obsahuje aj konkrétny článok, ktorý uznáva úlohu národných parlamentov Únie. Článok 12 zmluvy hovorí: „Národné parlamenty aktívne prispievajú k dobrému fungovaniu Únie“.
Zmluva zavádza právo vzniesť námietky proti návrhom Komisie prostredníctvom takzvanej „žltej a oranžovej karty“. V podstate to pre národné parlamenty znamená dohľad nad dodržiavaním princípu subsidiarity.
Ak sa jedna tretina národných parlamentov v EÚ dohodne, že legislatívny návrh (zvyčajne od Komisie) porušuje princíp subsidiarity, exekutíva EÚ je potom povinná ho opätovne preskúmať. Tento návrh je známy ako „žltá karta“.
Ak Komisia trvá na svojom návrhu, ale jednoduchá väčšina hlasov národných parlamentov ho aj naďalej odmieta, Komisia postúpi námietku Rade a Európskemu parlamentu, ktoré potom o tejto záležitosti rozhodnú. Tento proces sa označuje ako „oranžová karta“.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.10.2013
success
error